Jako první přinášíme informace o zajímavém počinu v oblasti českého designu – návrhu rypadlonakladače od Viléma Wolfa, čerstvého absolventa Západočeské univerzity v Plzni, oboru Design průmyslových výrobků.
Pravidelné promazávání jednotlivých mazaných míst mobilního stroje je mnohdy velmi nepříjemnou a namáhavou součástí života obsluhy takového stroje. Jak si tuto námahu co možná nejvíce „ušetřit“ si povíme v následujícím článku věnovanému možnostem centrálního mazání na mobilní technice. Jednotlivé možnosti si pokusíme srovnat od těch nejjednodušších a nejlevnějších až po ty nejsložitější a zároveň nejkomfortnější.
Odpověď: jcb 3cx
Tento smykem řízený nakladač má pozoruhodný osud. Nejdříve Číňané „pro inspiraci“ nakoupili pár Locustů 750. Kvůli zabudování čtyřválcových motorů celý stroj rozšířili, prodloužili zadní část a nasadili větší kola. Stejně tak zapracovali na interiéru kabiny, provedení výložníku a dalších drobnostech.
Odpověď: jcb 4cx
Rypadla na podvozcích nákladních vozidel jsou u nás dostatečně známá díky legendárním „údeeskám“. V povědomí mnohých však zůstává i automobilové překládkové rypadlo Tatra Fuchs z 80. let, které bylo vyráběno pod hlavičkou Kovošrotu v Lomu u Tábora. Dnes je z národního podniku Kovošrot akciová společnost Silscrap a v Lomu nepřestává vyvíjet a vyrábět.
Odpověď: Problem cat 301.5 otacanie
I když na to na první pohled nevypadá, dokáže pětadvacetitunové pásové rypadlo Kobelco SK260NLC-9 překvapit svižností pracovní hydrauliky.
Přestože na stavbě se téměř pětitunový kolový nakladač Kubota R085 rozhodně neztratí, dělá z něj pracovní režim Attachment, cílený na pracovní hydrauliku, ideální stroj do města na údržbové práce.