Nové pásové rypadlo Hitachi EX8000 váží téměř 800 t!

Obviňovat Japonce ze snahy o miniaturizaci za každou cenu není správné. Důkazem je nové pásové rypadlo Hitachi EX8000 s provozní hmotností 780 t a nakládací lopatou o objemu 40 m³, které se stalo největším modelem značky.

Nyní probíhají podrobné provozní testy a letos v říjnu se má převézt k prvnímu zákazníkovi pro praktické testy v jeho kanadském dole.

Rýpadlo se výborně hodí pro nakládání 300-tunových demprů. Pro úplné naložení takového "autíčka" mu stačí čtyři cykly, které zvládne během cca 2 minut. S čelisťovou nakládací lopatou, které se ve strojnické hantýrce říká "klapačka", je výsypná výška 13,8 metrů. Přestože je kinematika uzpůsobena především pro těžení ze stěn a pro nakládání, stále je s ní možno těžit do hloubky, i když pouhých 4,1 metru. Při vodorovném pohybu je lopata automaticky vyrovnávána pro snadné pronikání do stěny a pro rychlý úklid a srovnání pracovní plochy. Vyrovnávání lopaty při zvedání a spouštění výložníku chybí.

Takto veliká rýpadla bývají většinou poháněna dvěma motory a EX8000 není výjimkou. Jedná se o dva letité motory Hitachi S16R-Y1TAA2 s obsahem 2 x 65,4 l a výkonem 2 x 1400 kW, které dnes už bohužel nesplňují emisní normu Tier 2. Motory společně s šestnácti pístovými regulačními hydraulickými čerpadly ovládá elektronika v návaznosti na zatížení jednotlivých hydraulických okruhů.

Rám podvozku není svařovaná konstrukce, jedná se o celistvý odlitek. Nosné pojezdové kladky jsou robustní a na každé straně je jich sedm. Nacházejí se dole mezi mezi krajními ozubenými koly pásů. Přední kolo je vodicí a napínací, zadní kolo je hnací, říká se mu turas. Samotný pás je složen z opěrných desek, které jsou přišroubovány k článkům řetězu vedeného výše uvedenými koly. Tedy naprosto stejně, jak to mají všechny pásové bagry. V tomto případě se však všechno dimenzovalo pro gigantickou hmotnost stroje. Konstantní předpětí pásu společně s pohlcováním rázového namáhání zajišťuje dusíkový akumulátor, který je pevně spojen s vidlicí, ve které je uloženo vodicí kolo. V extrémním případě, kdy tlak dusíku v akumulátoru překročí kritickou mez, se pojezd stroje automaticky vypne a na displeji v kabině se zobrazí varovná zpráva. Maximální rychlost pojezdu na nejvyšší druhý rychlostní stupeň je 2 km/h.

Kabina je umístěna na kapalinových silentblocích pro maximální utlumení vibrací. Vybavení a rozměry kabiny jsou zcela uzpůsobeny dlouhým, až 24-hodinovým směnám strojníků. Za pracovní sedačkou strojníka je odpočinkový prostor se stolečkem, mikrovlnnou troubou a ledničkou. Samozřejmostí je ergonomické rozmístění ovládacích prvků, jejichž základem jsou dva elektronické joysticky, k jejichž ovládání stačí krátké a jemné pohyby. Stav stroje a jeho jednotlivé funkce strojník monitoruje na barevném LCD displeji. Tento systém elektronicky hlídá i takovou zásadní věc, jako je stupeň znečištění hydraulického oleje. O vzduchem odpružené sedačce stavitelné dle hmotnosti strojníka a automatické klimatizaci snad ani nemusím hovořit. Na přání je možno dovybavit rýpadlo čtyřmi kamerami, diky kterým může strojník na dvou přídavných monitorech sledovat dění ve slepých úhlech.

Aby se nemusela zvát parta nadšenců provádějící speciální práce ve výškách, je velice důležité umožnit strojníkovi a servisu provádění údržby a kontroly pomocí vhodně koncipovaných přístupových plošin a schodišť. Pro tento účel se využívají "blatníky", horní plocha protizávaží a uličky mezi jednotlivými komponenty. Aby vůbec mohl strojník do rýpadla nastoupit, k tomu slouží elektricky se sklápějící schodiště. Naprosto nezbytné je zde centrální mazání.

Pokud vám při čtení článku visela na rtech otázka, zda se v hydraulických rypadlech vyrábí ještě něco většího, než je Hitachi EX8000, pak vězte, že ano. Prvenství patří konkurenční značce O&K, která svého "drobečka" s označením RH 400 představila v roce 1997. Tehdy měl provozní hmotnost 800 t, postupem času se však tato hodnota vyšplhala až na současných 980 t.

Společnost Hitachi vznikla v Japonsku v roce 1910, přičemž Hitachi Construction Machinery vyrábějící stavební stroje se vyčlenila roku 1970. V roce 1930 začala výroba elektrických lanových rýpadel, v roce 1965 představilo Hitachi první hydraulické rýpadlo navržené a vyráběné v Japonsku. Dnes patří mezi sedm největších výrobců stavebních strojů na světě.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.