reklama
reklama

Nekomerční články

Poté, co začal Wacker Neuson dodávat některá svá minirypadla Caterpillaru, začali se o tyto stroje rakouské provenience zajímat i zákazníci, kterým se dříve do hledáčku nedostaly. A s úžasem objevují jejich specialitu – naklápění nástavby VDS. Společně s minibagrákem Radkem Mikušem jsme otestovali, co nám může Wacker Neuson nabídnout v kategorii 4 t s nulovým přesahem zádě.

V dnešních dnech se Liebherr vydává do třídy patnáctitunových kolových rypadel se zkrácenou zádí. Zbrusu nový model A 914 Compact Litronic dělá společnost svému většímu sourozenci, loni představenému 18-tunovému A 918 Compact. A sotva se zrodil, už se musí vypořádat s novými emisními limity. Nemá však DPF ani SCR, nýbrž oxidační katalyzátor, jaký známe z dieselových aut.

Zúčastnil jsem se unikátního dvojtestu vrtáku EMD 70 a beranidla EMC 300 anglické firmy Dawson. Dopředu se nic nearanžovalo a podle toho to také dopadlo - výsledek byl nepřikrášlený a přesně takový, jaký můžete očekávat v daných podmínkách v praxi.

Největší stroj v produktové řadě minirypadel Caterpillar, typ 308E CR, opustil přizpůsobivě zaoblený půdorys 308D CR, aby se vrátil k tradičnějšímu pojetí. Zadní část 308E se ve srovnání s 308D prodloužila a část ze své kompaktnosti obětovala za univerzálněji použitelné vlastnosti – zvýšenou stabilitu a nosnost.

Když v roce 1986 technici holandské firmy Maats, jednoho ze světových leaderů ve výrobě a půjčování strojů a zařízení pro pokládku potrubních vedení, přišli s myšlenkou na zkonstruování speciálního svářecího a montážního nosiče na dozerovém podvozku, nijak tím své partnery z Liebherru, přesvědčené o zbytnosti takového speciálu, nenadchli.

Caterpillar se chystá na dubnovém pařížském Intermatu vyrukovat s novou řadou rypadlonakladačů. Novinářům je představil v předstihu přímo na zkušebním polygonu u výrobního závodu v anglickém Leicesteru, kde bylo možno otestovat prozatím nejvýkonnějšího zástupce s označením 432F.

Pouhé dva roky existence stačily strojům Silkot brněnské firmy Siltek, aby se z nich stal vpravdě fenomén. Mobilní zařízení pro opravy výtluků a prasklin na vozovce, jak se těmto strojům oficiálně říká, doplnily a zlevnily známou americkou technologii natolik, že jim dokázali odolat jen málokteří z našich silničářů. Zbrusu nový Silkot 70-80 vyrazil minulý týden do brněnských ulic a já měl možnost zjistit, jak si s tímto strojem poradí pracovníci Brněnských komunikací.

Pro demolici železobetonového komína ve výrobním závodě firmy Optimit Odry byl zvolen minibagr s hydraulickými nůžkami. Tato varianta dostala přednost před levnějším odstřelem, protože majitel areálu potřeboval, aby nedošlo k narušení chodu podniku. V přímé blízkosti komína se totiž nachází energovod zásobující celý závod.

Garance spokojenosti iDig
reklama