Téma: Menzi Muck 5000 - oprava a dokumentace (servisní manuál, katalog náhradních dílů, hydraulické schéma)

Autor

Zpráva

Jiří Novák

Jiří Novák

Členem od: 20.07.2022
Příspěvků: 1

21. červenec 2022 12:11:59

Dobrý den,

vlastním Menzi Mucka 5000 T1,5 r.v. 1984, motor 3-válec Hatz. Stroj mám především pro sebe - údržba kolem MVE, občas nějaká práce (100 - 150 mth/rok), co si mě sama najde. Nemá zde někdo k dispozici a byl by ochoten poskytnout (za rozumnou úplatu) dostupnou dokumentaci ke stroji (servisní manuál, katalog náhradních dílů, hydraulické schéma)?

Aktuálně řeším hlavní čerpadlo, netěsný simemering mezi čerpadlem a spojkovou skříní - větší úkapy hydr. oleje ve spoji příruby motoru a spojky, pravděpodobné přisávání vzduchu právě přes netěsný simering do čerpadla, zpěněný hyradulický olej, slabší litrový výkon - vliv na plynulost a sladění jednotlivých funkcí, nedobrý zvukový projev čerpadla. Se známým servisákem se chystáme čerpadlo sundat a podívat se dovnitř. Pokud je mi známo, oprava originálu od býv. firmy švýcarské Hydromat je velmi drahá. Firma již údajně neexistuje a díly jsou těžko k dostání a drahé, proto se chci zároveň zeptat, jestli náhodou někdo nemá zkušenost s nějakou úpravou a vhodnou náhradou za orig. čerpadlo? Měla by tam být dvě pístová 2 x 75l/min na funkce bagrování a jedno zubové 28l/min na packy, pracovní tlak 190 - 230 bar.

Jinak jsem se s MM 5000, který mám téměř 8 let, pro mé účely a vytížení, pro jeho spolehlivost a nenáročné nároky na provoz spokojený. Stroj je na svůj věk v celkem slušném stavu, proto uvažuji po vyřešení problémů s čerpadlem o jeho celkové stření repasy (některé čepy, pneu, hadice) a seřízení (okruhy jednotlivých funkcí). Ještě bych se zeptal na zkušenosti s vhodnými a cenově přijatelnými pneu? Mám tam dost jeté neorig. "balóny" z Tatry 18 R22,5 NR27 a je to bída. Na mokré trávě a blátě je to pochopitelně jak na klouzačce. Koukal jsem např. na nové indické BKT MP-590 445/65 -22.5 TL...?

Případně jsem uvažoval o výměně za novější stroj (1992) - stále mechanický, jednoduchý a cenově dostupný MM 4000 Euromach... Máte někdo srovnání mezi oběma stroji? 4000-ka je celkově o něco cca 1t lehčí a má o něco menší dosah - teleskop jen 1,1 m. Výkonově jsou na tom podobně, má tam být vodou chlazený 4-válec Kubota 34 kW. Do většího pavouka jít nechci.

Zkoušel jsem si MM6000 mobil a ten mě vůbec neoslovil. Pak jsem seděl v Kaiseru S1 z roku 2007. To vzhledem k pořizovací ceně a složitosti stroje také nebyla ideální volba pro mé účely. Osobně se mi líbí MM A51, ale těch není tolik a také je to pro mě cenově pořád někde jinde, když je bagr pěkný.

Z mého pohledu je kouzlo 5000-ky vedle její jednoduchosti v tom, že střed kabiny je v ose otáčení a není vzadu hrb s motorem a čerpadlem, takže se dobře točí i ve stísněném prostoru. Např. základnou podvozku se zle dostat až těsně ke stromu či jiné překážce, která se obkročí packami. Na druhou stranu je potřeba dát větší pozor na stabilitu stroje při otáčení s plnou lžící v závislosti na terénních podmínkách. Také se mi zdá, že 5000-ka má vůči 4000-vce větší brodivost díky možnosti prodloužit zadní nohy s koly přečepováním. Osobně jsem zatím ale využil jen jednou.

Za jakékoliv věcné postřehy, zkušenosti a vychytávky s repasí 5000-vky či porovnání s jinými podobnými pavoučími alternativami předem děkuji.

Jirka


Vít Šťastný

Členem od: 17.07.2018
Příspěvků: 43

02. srpen 2022 08:28:45

Dobrý den pane Nováku, měl jsem dva roky MM5000 a osobně jsem to hledání vzdal, psal jsem a volal po celé Evropě, googlil v různých jazycích a výsledek je jedna ošklivá fotka mazacího plánu, kterou někdo postnul na bazoš. Například k mému nynějšímu 22let starému Bobcat 331E mám podrobné servisní manuály ke každému šroubku, včetně katalogu ND. Sice to stálo pár dolarů a poštovné z USA, ale získat se to dalo. U toho menziho se nikdo ani neobtěžoval mě poslat do háje, když jsem je zkoušel spamovat dotazy big-smile


Filip Hlásný

Filip Hlásný
Členem od: 28.08.2009
Příspěvků: 43

08. říjen 2023 00:47:58

Dobrý den,
Jak jste dopadl?

www.Hlasny.cz
www.Praga-haiti.cz - PRAGA V3s na Haiti
www.Mototechnik.cz - nové dily na ceske motorky
www.Hlasny.borec.cz - trocha cestovani


sten švec

Členem od: 10.02.2009
Příspěvků: 10

22. prosinec 2023 18:57:34

Katalog náhradních dílů na 5000 T1 mám.


Přidat příspěvek k tématu