reklama
reklama

Zeppelin CZ slaví 50 let oficiálního zastoupení značky Caterpillar na českém trhu

Je to už půl století, co na český (tehdy československý) trh přišly žluté stroje Caterpillar společně se servisem na nejvyšší úrovni včetně dodání náhradního dílu do druhého dne.

Když se v 60. letech minulého století v tehdejším Československu rozhodovalo o významných liniových stavbách, budování přehrad a povrchové těžbě uhlí, ukázalo se, že v zemi chybí potřebná technika. Žádná země bývalého východního bloku nevyráběla dostatečně silné stroje, které by svým výkonem odpovídaly nárokům pro taková zadání.

Bylo tedy rozhodnuto o dovozu těžké stavební techniky ze Západu. V roce 1969 byla proto v Praze založena společnost Phoenix Praha, která se stala oficiálním dealerem amerických stavebních strojů Caterpillar v Československu. Letos v září to bude přesně 50 let od okamžiku, kdy Phoenix Praha nabídl výkonné a kvalitní žluté stroje domácím zákazníkům. V tradici se dodnes úspěšně pokračuje pod značkou Zeppelin CZ.

Bezkonkurenční servis

První stroje překvapily výkonem, nebývalou spolehlivostí a především bezkonkurenčním servisem, který se s nimi automaticky vázal. V době, kdy celá řada výrobků patřila k nedostatkovým a na některé zboží se muselo čekat i měsíce, Phoenix Praha zajišťoval dodávky náhradních dílů do druhého dne. „V našich podmínkách bylo průlomové objednávání chybějící komponentů prostřednictvím telefaxu. Doručení probíhalo letecky z centrálních skladů v Belgii. Díky této službě se nestalo, že by některá z klíčových staveb stála kvůli závadě.“ vzpomíná Josef Mixa, tehdejší ředitel firmy. Stroje Caterpillar tak měly pro československé hospodářství životní význam. Součástí nabízených služeb bylo už tehdy rovněž školení posádek, poskytování polního servisu a pravidelná údržba.

Caterpillary byl k vidění na všech zásadních stavbách. Podílely se na budování komunikací včetně první československé dálnice D1, která od roku 1980 bez přerušení propojila Prahu s Bratislavou. Stroje Cat pomáhaly se stavbou továren, chemiček, elektrárny i sídlišť, pracovaly v dolech, zajišťovaly nakládky a vršily materiál na mocných přehradách. Díky špičkové péči dokázaly i v tvrdých a nehostinných podmínkách překonat svou životnost až dvojnásobně. Některé z nich fungují dodnes.

Zahraniční kapitál

Poté, co se v roce 1989 československý trh otevřel světu a do země začal proudit zahraniční kapitál, bylo zřejmé, že transformaci se nevyhne ani zastoupení značky Caterpillar. Z jednání s více uchazeči vzešlo rozhodnutí o spojení Phoenixu Praha se společností Zeppelin Metalwerke GmbH, která zajišťovala prodej a servis značky Caterpillar v Německu. Od roku 1991 tak československé zastoupení změnilo název na Phoenix-Zeppelin.

Společnost se rozrůstala o nová servisní a prodejní střediska, začala nabízet služby S.O.S. laboratoře a velkým i malým firmám, které si stroje nemohly nebo nechtěly koupit, vyšla vstříc otevřením půjčoven, které dnes najdeme na 14 místech v ČR.

V roce 2014 předává Josef Mixa zbývající podíl v Phoenix-Zeppelin do rukou německého koncernu Zeppelin GmbH, završí tak svou přes čtyřicet let trvající práci na budování úspěšné společnosti. Tak vzniká dnešní podoba firmy pod značkou Zeppelin CZ.

Důležitým byl i rok 2013, kdy převzetím důlní divize v Ostravě-Radvanicích, kterou Zeppelin GmbH odkupuje od Caterpillar Global Mining LLC, vzniká unikátní spojení. Od tohoto okamžiku se společnost stává dealerem těžké techniky nejen nad zemí, ale i pod ní.

Zeppelin CZ slaví padesát let ve skvělé formě. „Dnes zde na čtrnácti pobočkách pracuje na 550 zaměstnanců, jeden nový stroj prodá společnost každý den a její servis pečuje o 9 000 strojů Cat na území České republiky. Patříme mezi leadery na trhu a stále poskytujeme komplexní služby, které samotným prodejem stroje teprve začínají.“ říká Stanislav Chládek, generální ředitel Zeppelin CZ.

Výhledy do budoucna

Společnost Zeppelin CZ navazuje na dlouholetou tradici v poskytování služeb na nejvyšší úrovni v oblastech prodeje a půjčovny stavební techniky, důlních strojů a energetických systémů a nehodlá ze svých standardů polevit. Nelpí na minulosti a dívá se dopředu. Již teď mohou zákazníci využívat výhod propojené stavby, řízení strojů na dálku nebo sledování flotily díky připojení strojů k internetu.

I přes neustálé inovace však už padesát let stojí na stejných principech: být zákazníkovi nablízku a poskytovat nejkvalitnější stroje a standard služeb, které předčí veškerou konkurenci.

O společnosti Zeppelin CZ s.r.o.

Společnost Zeppelin CZ s.r.o. je výhradním prodejcem stavebních strojů, energetických systémů a důlních strojů a zařízení výrobce Caterpillar v České republice s ročním obratem čtyři miliardy korun. Kromě prodejních a servisních služeb se společnost zabývá také půjčováním strojů a zařízení – Půjčovna strojů Zeppelin CZ má pobočky na čtrnácti místech České republiky. Ve spolupráci se společností Caterpillar Financial Services ČR, s.r.o. zajišťuje Zeppelin CZ zákazníkům komplexní finanční servis, spojený s nákupem strojů a služeb.

Více informací na www.zeppelin.cz.

O koncernu Zeppelin

Koncern Zeppelin, který má více než 200 poboček po celém světě a téměř 9 000 zaměstnanců, dosáhl v obchodním roce 2018 obratu 2,9 miliard eur. Koncern Zeppelin organizuje celokoncernovou spolupráci v managementu holdingu a šesti strategických obchodních jednotkách: Baumaschinen EU (prodej a servis stavebních strojů), Baumaschinen CIS (prodej a servis stavebních a zemědělských strojů), Rental (nájemní a projektová řešení pro stavebnictví a průmysl), Power Systems (pohonné a energetické systémy), Anlagenbau (inženýrská činnost a investiční výstavba) a Z Lab (nové digitální obchodní modely). Zeppelin GmbH je holding koncernu s oficiálním sídlem ve Friedrichshafenu a centrálou v Garchingu bei München. Skupina Zeppelin je společnost vlastněná nadací. Její kořeny sahají až k okamžiku založení Zeppelin Foundation (Nadace Zeppelin) hrabětem Zeppelinem v roce 1908. Nadace Zeppelin stále vlastní přímý podíl ve společnosti Zeppelin GmbH, jakož i nepřímý podíl prostřednictvím společnosti Luftschiffbau Zeppelin GmbH.

Více informací na www.zeppelin.com.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

    Kladiva a pásy Renomag
    reklama