reklama
reklama

Zeppelin CZ: Padesátý rebuild aneb „Žiješ jenom dvakrát“

Nablýskaný nemusí nutně znamenat nový. Hodiny práce specialistů Zeppelin CZ vdechly nový život a lesk pásovému rýpadlu Cat 365C.

Nový je vždycky lepší. Tedy aspoň, co se strojů týče. Ten svůj, už značně opotřebený, svěřil po 13 letech a 28 000 mth provozu do rukou zkušených mechaniků management těžařů dolu Severočeské doly a. s.

Proces, při kterém dojde na rozebrání stroje do posledního šroubku a nahrazení velkého množství dílů, byl pro společnost Zeppelin CZ jubilejní. Přestavěný stroj se stal 50. dokončeným a 18. září 2018 byl předán zpět majiteli.

Oholit až na kost

Americký výrobce Caterpillar si je kvalitou své techniky jistý. V rámci svého programu Cat® Certified Rebuild zachraňuje stroje, které jsou na pokraji svého života, a dává jim šanci na nový. „Nejde o žádné kosmetické úpravy, nový lak a voňavý stromeček do kabiny. Pásové rýpadlo Cat 365C se k zákazníkovi vrací zpět jako nový stroj. Kromě velkého množství dílů dostává na palubu i nové technologie a výrobce na něj poskytuje stejnou záruku jako na nový kus.“ říká Jiří Trnka, vedoucí servisních a poprodejních služeb oblasti Západ.

Aby mohl stroj začít žít svůj druhý život, prochází dlouhou řadou kontrol – těch předepsaných je na 350. Při nich dojde na kompletní rozebrání pohonného ústrojí včetně řádné kontroly motoru. Veškeré díly podléhající opotřebení nebo stárnutí, jako je kabeláž, těsnění či hadice, jsou rovnou vyměněny za nové. Péče a čas je věnována každé součástce a v případě potřeby je vadný díl vyměněn nebo repasován v souladu s postupy danými výrobcem. Poté je stroj složen zpět a na závěr znovuzrození je proveden důkladný test za plného pracovního nasazení, který s konečnou platností prověří, že je pásové rýpadlo hodno plakety Cat® Certified Rebuild.

Vyplatí se to?

Za dobu pobytu stroje v dílně vyměnili či zkontrolovali pracovníci 26 000 položek a odpracovali více než 2 200 hodin. To přináší otázku na ekonomickou stránku celého procesu: „Zákazník za přestavbu zaplatí 50 až 70 % nákladu na pořízení nového stroje. Velkou roli hraje míra modernizace, kterou si zákazník přeje. Tento konkrétní stroj jsme například vybavili rychloupínačem, který umožní využívat širokou škálu nabízeného příslušenství z řady Cat®.“ dodává Jiří Trnka.

Jubilejní přestavba vrací stroj po čtyřměsíční omlazovací kúře zpět do známého prostředí. Rýpadlo čeká opět plné nasazení v dole Bílina při skrývce tvrdé polohy.

O společnosti Zeppelin CZ s.r.o.

Společnost Zeppelin CZ s.r.o. je výhradním prodejcem stavebních strojů, energetických systémů a důlních strojů a zařízení výrobce Caterpillar v České republice. Kromě prodejních a servisních služeb se společnost zabývá také půjčováním strojů a zařízení – Půjčovna strojů Zeppelin CZ má pobočky na 13 místech České republiky. Ve spolupráci se společností Caterpillar Financial Services ČR, s.r.o., zajišťuje zákazníkům komplexní finanční servis, spojený s nákupem strojů a služeb. Zeppelin CZ s. r. o. je součástí nadnárodního koncernu Zeppelin GmbH, který provozuje 190 poboček po celém světě. Globální aktivity koncernu spadají pod šest „strategických obchodních jednotek“ (SBU = Strategic Business Unit); na území České republiky provozuje Zeppelin CZ tři tyto SBU jednotky: Stavební stroje EU, Energetické systémy a Půjčovna strojů (The Cat Rental Store).

O Cat® Certified Rebuild

Komplexní a systematická přestavba stroje Cat®, která se řídí přísnými normami výrobce Caterpillar. Přestavba stroje probíhá v několika fázích, při kterých je celý stroj zkontrolován a vyměněno je až 7 000 součástí za nové originální díly Cat®. Aby se dodržel přesně stanovený postup, je celý proces přestavby sledován a kontrolován výrobcem Caterpillar a to včetně závěrečných zkoušek. Repasovaný stroj dostává plnou záruku, zákazník obdrží certifikát o provedené přestavbě.

https://www.youtube.com/watch?v=MEESgMcPzZM

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

    reklama