Novinky emailem
  • Registrace
  • Přihlásit se
Vše
Články
Bazar
Fórum
Firmy
Krádeže
Práce
  • Články
  • Bazar
  • Fórum
  • Firmy
  • Krádeže
  • Veletrhy
  • Kalkulačky
  • Práce
  • Volné stroje
  • bagry.cz
  • /
  • Tiskové zprávy
  • /
  • Stroje Case pracují v hlavním evropském solném dole

Stroje Case pracují v hlavním evropském solném dole

20.10.2021 12:41

Kolové nakladače a pásová rypadla Case zvyšují efektivitu a bezpečnost práce v solném dole Salina Ocna Dej v severozápadním Rumunsku.

07. Kolový nakladač Case 1121G  

Solné doly v Rumunsku

Důl Salina Ocna Dej se nachází na území župy Kluž v rumunském Sedmihradsku, v severozápadní části země. Je jedním z nejdůležitějších solných dolů v Rumunsku a těží se zde kamenná sůl. Důl je pobočkou Národní solné společnosti (SALROM), která je jedním z 10 nejlepších producentů soli v Evropě. Tato rumunská organizace vlastní sedm těžebních provozů a v pěti lokalitách (Salina Praid, Salina Târgu Ocna, Salina Slănic Prahova, Salina Cacica a Salina O.M. Râmnicu Vâlcea) vytvořila turistické atrakce.

Těžba soli

Sůl je v rumunské Transylvánii již od pozdního středověku důležitou obchodní komoditou. V tomto období se sůl těžila ručně sekáčem a kladivem v kuželových, rovnoběžných nebo lichoběžníkových podzemních komorách. Proces těžby soli byl tehdy mimořádně důkladný. Dnes je tento proces stejně působivý, jen z různých důvodů. Solné stěny jsou nejprve odpáleny a poté je proces do značné míry mechanizován těžebním a měřicím zařízením ve zpracovatelských zařízeních dolu.

Kolem 40 strojů Case

Na základě dlouhodobé strategické spolupráce mezi solnou těžební skupinou a dealerem strojů Case, Titan Machinery Romania, koupila za posledních deset let společnost SALROM téměř 40 strojů Case.

Technický ředitel dolu Salina Ocna Dej, Francisc Torpenyi, prozrazuje více o rozvoji vybavení pro těžbu soli a těžebních postupech: „Pamatuji si, že ve starém dole jsme pracovali s dempry se samonakládacími přívěsy a k přepravě jsme používali rumunská auta. Pro podzemní těžbu jsme nechali patentovat vrtnou soupravu Rada Dej, kterou vynalezl zdejší bývalý ředitel. Byla ukotvena na stroj, a tak s ní bylo možné pohybovat z místa na místo a vrtat díry pro výbušniny. V letech 1992 a 1993 přišly první dvě moderní vrtné soupravy, což byla velká evoluce. Byly elektrické a pohybovaly se samy. Jednu z nich stále používáme a druhou jsme nabídli dolu Slănic.”

Rozrůstající se flotila

Součástí této evoluce byl počátek využívání zařízení Case v podzemí i na povrchu. Po úspěšném výběrovém řízení v roce 2011 bylo nejdříve zakoupeno 12 kolových nakladačů Case (modely 821 a 1221).

Francisc Torpenyi pokračuje: „Od té doby bylo zakoupeno několik dalších strojů Case, ani nevím přesně kolik. V roce 2014 jsme zakoupili dva kolové nakladače Case 821 a v roce 2017 další čtyři modely kolových nakladačů 921F a 921G do podzemí a mini kolový nakladač Case SR160. V letech 2016 a 2020 byla zakoupena dvě pásová rýpadla Case CX210D pro použití v podzemí. Poté, v letech 2017 a 2019, byla flotila doplněna o další dva kolové nakladače Case 1121G pro práci na povrchu.“

Z pohledu servisu

Vedoucí technického servisu solného dolu Salina Ocna Dej, Gabriel Racz, hodnotí výkon strojů Case, které mají nyní k dispozici: „Ve srovnání se stroji, které jsme používali dříve, jsou stroje Case mnohem produktivnější, úspornější a technologicky vyspělejší. Pokud porovnáme stroje Case a ostatní o stejné hmotnosti, zařízení Case mají poloviční spotřebu paliva. Pokud jde o mobilitu, sílu a kapacitu nasazení, jsme velmi spokojeni.“

Specialisté a dovednosti

Torpenyi také prozrazuje, jak se strojníkům daří při práci se strojním zařízením: „Naši lidé se stali specialisty na tyto stroje. Stroje se ovládají pomocí joysticku, a tak mohou lépe rozvíjet své dovednosti a zvyšovat produktivitu práce. Například k vyrovnávání a čištění stropů a solných stěn v podzemí, které mají tendenci padat, je na novém rýpadle Case CX210D speciální fréza. I přesto, že jsme tuto operaci již delší dobu neprováděli, obsluha si stále udržuje své nabyté dovednosti.“

Téměř vše je mechanizováno

Díky zvětšujícímu se počtu strojů Case v uplynulých letech je dnes provoz v dole z 80–90% mechanizovaný. Klíčovým důvodem nakoupení takového množství zařízení Case byl kromě jejich vysoké kvality a výkonu také dobrý vztah s Titan Machinery Romania. Torpenyi vysvětluje: „Spolupráce se vyvinula opravdu dobře. Jsme spokojení, protože všechno jde velmi hladce. Když nastane problém, odpověď je rychlá a řešení přichází včas. Komunikace je vynikající a to nám dodává sebevědomí.”

Vedoucí prodeje stavebních strojů firmy Titan Machinery Romania, Adrian Călina, souhlasí: „SALROM je jedním z našich nejdůležitějších partnerů. Stejně jako všem klientům v našem portfoliu chceme i tady vždy nabízet ty nejlepší možnosti, abychom mohli ve spolupráci plynule pokračovat.“

Omezené zásoby

„Jako každý důl, ať už je to sůl nebo uhlí, má určitou životnost. Z pohledu investic se snažíme nalézt nejmodernější technologie pro snížení nákladů a zvýšení spolehlivosti zařízení. Pro těžbu soli se nevyrábějí žádné speciální stroje. Na trhu jsou pouze stroje přizpůsobené dalším činnostem, jako je stavebnictví, těžba uhlí, zemní práce apod. Najít optimální stroj pro naše potřeby je problém, dokonce i co se týče drtičů nebo transportérů soli,“ nastiňuje Torpenyi. Naštěstí se zdá, že důl Salina Ocna Dej našel v Case toho správného partnera pro dosažení svých cílů.

Neustálá poptávka

Na závěr Torpenyi uvádí: „Naše dlouhodobá strategie je samozřejmě vázána poptávkou, která je v podstatě neustálá. Přinejmenším je stálá poptávka po potravinářské soli, protože každý člověk spotřebuje tři až sedm gramů soli denně. Snažíme se také držet krok s technologiemi v závislosti na potřebách a daných operacích.“

Video z práce rýpadla Case CX210D s frézovací hlavou v podzemí dolu Salina Ocna Dej si můžete prohlédnout zde: https://www.facebook.com/titanmachinery.ro/videos/266109068275339

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

  • Tiskové zprávy
  • Zajímavé odkazy
  • Základní pojmy
  • GDPR
  • Reklama
  • Kontakt
ISSN 1801-0768 | © 2004-2022 CE Grid Všechna práva vyhrazena. Používáním této stránky souhlasíte s právními podmínkami TOPlist