reklama
reklama

Olofsfors AB: Něco klasiky, něco poměrně nového

Málokterá země má tak dlouhou a znamenitou historii zpracování železa a výroby oceli jako Švédsko. Pojem švédská ocel se stal synonymem kvality a odolnosti.

Jedním z tradičních nositelů a pokračovatelů v této tradici je firma Olofsfors AB v severošvédském městečku Nordmaling.

Vznik a vývoj firmy Olofsfors AB

Peřeje (švédsky „fors“), pojmenované po jistém Olofovi, na řece Leduan poskytly vodní energii, okolní lesy dostatek dřeva pro pece a blízká mořská zátoka možnost dopravy pro Johna Jenningse, který tu před více než 250 lety založil podnik na výrobu a zpracování železa.

Od výroby obručí loukoťových kol a řetězů na svazování vorů se soustavným vývojem, inovacemi, modernizací a investováním podnik vyvinul v úspěšnou exportní firmu s několika špičkovými výrobkovými řadami:

• Vysoce odolné a přírodu šetřící pásy na podvozky kolových harvestorů ECO-Tracks,
• Řady břitů a segmentů Bruxite na kompletní sortiment nakladačových lopat Volvo CE a na vybrané stroje Caterpillar,
• Originální a vysoce účinné břity SharqEdges s dlouhou životností a pro nejrůznější použití na graderech.

SharqEdges šetří peníze a čas za všech podmínek a okolností

Zatímco břity a segmenty Bruxite lze jednoduše doporučit pro skvělý poměr cena/výkon a navíc jde přece o švédskou ocel, systém břitů SharqEdges je odlišný od tradičního osazení graderů. Proto vysvětlení jeho výhod a předností vyžaduje podrobnější výklad.

Tenčí a ostřejší břity SharqEdges účinně pracují při nižším tlaku na povrch a nevyžadují tak vysoký výkon motoru. Stroj tedy může pracovat na vyšší převodové stupně a při nižších otáčkách motoru. To snižuje spotřebu paliva (o 20 - 35 % v závislosti na intenzitě druhu provozu), produkci emisí, namáhání a opotřebení stroje i pneumatik. Také se snižují vibrace a hluk v kabině stroje a tím se zlepšují i pracovní podmínky a bezpečnost obsluhy.

Systém má závěsnou desku, která chrání radlici stroje. V případě silného rázu (např. do kanálové vpustě) se břit SahrqEdges ohne nebo prasknou šrouby upevňovacích klínů. Radlice i samotný stroj jsou poškození v důsledku takového rázu ušetřeny.

Upevnění břitů je řešeno pomocí klínů, odpadá tak potřeba provádět výměny břitů v dílně, není třeba žádné pneumatické nářadí a montáž zvládne jedna osoba na místě nasazení stroje. Tím jsou zkráceny prostoje a sníženy náklady na provoz.

Břity jsou lehké, proto se s nimi snadno manipuluje a náhradní sada může být uložena na stroji.

Životnost břitů SharqEdges je významně delší než klasických břitů

Břity mají výjimečnou tvrdost až 600 HB a tzv. Flexdesign. To znamená, že břity lze na závěsné desce v případě obroušení jednoduše otáčet a/nebo posunovat níže. Zejména u děrovaných desek P300 lze pro práci využít cca ¾ výšky břitu, čímž se významně prodlužuje celková životnost břitu.

FlexDesign

Flexdesign rovněž umožňuje snadno eliminovat obloukové opotřebení břitu. Do oblouku opotřebené zpravidla krajní břity lze postupně umístit do středu a střední na kraj. K vyřešení problému obloukové hrany břitu postačí jen několikaminutová zastávka na pracovišti a můžete znovu pracovat s rovnou hranou břitu. Zbývající pruhy pak lze použít jako otěrové prvky na ochranu exponovaných částí lopat, rypadel a nakladačů.

Další podrobnosti a aktuality najdete na www.m92.cz.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

    reklama