Nájezdy na stavební stroje

Opuštěné stroje přitahují nejen rez ale hlavně zloděje. Své o tom ví kupříkladu majitel kompresoru Atlas Copco, který mu byl odcizen přímo ze stavby v Čakovicích.

A aby toho nebylo málo, krátce po vrácení zmizelo to samé zařízení podruhé. Obětí ale bylo více. Kompresor stejné značky a typu zmizel v Komořanech, další zanedlouho z Ruzyně. Zájem ovšem není pouze o vzduchotechniku. Pachatelé hledají i mezi klasickými stavebními mechanizmy. Policie eviduje desítky podvodů, kdy byl z půjčovny vyzvednut (častokrát na padělané nebo kradené doklady) nakladač nebo bagr a následně prodán třetí osobě. Bohužel šikovnost pachatelů této trestné činnosti častokrát nezastaví ostraha, ani odstavení stroje v uzavřeném objektu. Ke krádežím totiž dochází zejména o víkendech, takže zloději mají nejen dost času svůj záměr naplánovat, ale i nepozorovaně provést, přestože jde o několikatunové, nezřídka výrazně zabarvené stroje.

Jak se ale přesvědčili ti šťastnější majitelé stavebních mechanizmů, proti podobným lidem existuje účinné opatření. Výše zmiňovaní podnikatelé chránili svůj majetek vyhledávacími systémy Sherlog, které spolehlivě fungují nejen v osobních automobilech. Díky tomu se výjezdové skupině Secar Bohemia a policii povedlo objevit kompresor v rodinném domě v Úvalech a podruhé v obci Šestajovice u Prahy. Zařízení z Komořan dohledala pátrací vozidla zase v Kralovicích a další v garáži na Veleslavíně. Stejný úspěch a vrácení odcizených strojů (zejména značek JCB) majitelům nahlásili také policisté v Táboře, Karlových Varech nebo Kolíně. Šťastnou dohru opět umožnil vyhledávací systém Sherlog.