Bobcat slaví 60 let od otevření závodu ve francouzském Pontchâteau

Historie závodu sahá až do počátku 20. století, kdy Joseph Sambron transformoval svou továrnu na školní lavice na centrum výroby zemědělských strojů a jízdních kol.

Od školních lavic po světoznámé teleskopické manipulátory

Do roku 1920 závod zaměstnával stovky dělníků a vyráběl mlýny na mouku a lisy na mošt. Po Josephově odchodu na penzi se jeho syn Maurice pustil do výroby mini vyklápěcích korb, kterých prodal více než 50 000 kusů, a připravil tak půdu pro výstavbu současného závodu v Pontchâteau v roce 1963. Nový závod se specializoval na terénní vyklápěcí korby a vysokozdvižné vozíky.

Dnes je továrna proslulá výrobou teleskopických manipulátorů, která byla zahájena počátkem 80. let pod značkou Sambron (než ji převzala skupina Fayat Group). S novým vlastníkem se Sambron transformovala v FDI Sambron a začala s výrobou hydrostatických teleskopických manipulátorů. V roce 2000 FDI Sambron koupila americká korporace Ingersoll-Rand, která vlastnila také značku Bobcat. Následně se FDI Sambron transformovala na Bobcat France.

V roce 2007 značku Bobcat převzala jihokorejská skupina Doosan a tato značka nadále funguje jako součást společnosti Doosan Bobcat EMEA s centrálou ve středočeské Dobříši. 

Třicet tisíc teleskopických manipulátorů vyrobených ve Francii

V roce 2023 dosáhla francouzská továrna úctyhodného milníku, když vyrobila 111 000. stroj. Z tohoto množství připadá přibližně 30 000 strojů na teleskopické manipulátory, hrdě nesoucí logo značky Bobcat a typickou kombinaci bílé a oranžové barvy.

„V současnosti nabízíme 14 modelů teleskopických manipulátorů na pěti platformách, jejichž klíčovými trhy jsou zemědělství, stavebnictví a půjčovny strojů. Obhospodařování tak rozsáhlého portfolia je možné jen díky našim zkušeným odborníkům, který řídí všechny evropské týmy a podílí se na globálních vývojových aktivitách teleskopických manipulátorů. Většina naší produkce, tj. více než 80 %, je určena na export,“ říká Philippe Marescot, ředitel závodu Pontchâteau ve společnosti Doosan Bobcat EMEA. 

Významný regionální zaměstnavatel

Spolu s výrobou výrazně roste i zaměstnanost, která se za posledních 10 let více než zdvojnásobila na současných 420 zaměstnanců. Starostka města Pontchâteau, Danielle Cornetová, přiznává firmě roli významného regionálního zaměstnavatele, kdy více než 50 % jejich pracovníků bydlí ve vzdálenosti do 20 km, a který nabízí rozmanité pracovní příležitosti od výroby až po vedoucí pozice, ale také v administrativě a výzkumu a vývoji.

Budoucnost závodu v Pontchâteau

„V uplynulém desetiletí se významně investovalo do lidských zdrojů, výzkumu a vývoje i renovací zařízení v celkové hodnotě přibližně 30 milionů EUR. Tyto strukturální investice posílily kapacitu naší továrny v Pontchâteau, aby mohla uspokojit požadavky trhu a udržet růstovou trajektorii v souladu s potřebami trhu,“ uzavírá s pozitivním výhledem Philippe Marescot.

Značka Bobcat

Od roku 1958 pomáhá Bobcat lidem i firmám dosáhnout svých cílů. Jako přední světový výrobce kompaktních strojů je značka Bobcat hrdá na své dědictví plné inovací a pověst založenou na poskytování chytrých řešení pro nejnáročnější výzvy zákazníků. S podporou celosvětové sítě nezávislých prodejců a distributorů Bobcat nabízí rozsáhlou řadu kompaktních strojů, včetně nakladačů, rypadel, teleskopických manipulátorů, kompaktních traktorů, sekaček, příslušenství, dílů a služeb a dalších strojů. Vlastníkem značky Bobcat je společnost Doosan Bobcat.

Další informace o společnosti Doosan Bobcat a jejích produktech naleznete na www.bobcat.com nebo na  www.bobcat.cz – webu distributora pro ČR, společnosti Bobcat CZ, a.s.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.