reklama
reklama

150 let Continentalu: Od návleků koňských kopyt po high-tech technologie

Speciální pneumatiky od společnosti Continental významně přispěly k historii společnosti a také k rozvoji průmyslu. Na polích, v přístavech, na letištích - speciální pneumatiky od společnosti Continental se používají v široké škále aplikací.

Úvod do historie společnosti Continental

Pláštěnky, termosky, pneumatiky pro kola a povozy - toto byly hlavní produkty v portfoliu společnosti Continental v roce 1871 po založení společnosti v Hannoveru. Dnes, o 150 let později, je společnost Continental jedním z největších světových dodavatelů pokrokových technologií týkajících se mobility. Také je jednou z nejdůležitějších mezinárodních technologických společností, jejichž rozmanité produkty udržují svět v pohybu.

K tomu již zhruba sto let významně přispívají i speciální pneumatiky pro širokou škálu průmyslových a zemědělských aplikací. Zemědělské, těžební, dopravní a těžké nákladní stroje jsou po celém světě obouvány na pneumatiky, které jsou dnes vyvíjeny a vyráběny v divizi „Commercial Specialty Tires“ společnosti Continental.

Konec 19. století: Gumové návleky kopyt poskytly koním bezpečný pohyb ve sněhu a na ledu

Ještě předtím, než postupující industrializace vyžadovala stále větší škálu speciálních pneumatik, patřily koně a povozy k nejdůležitějším dopravním prostředkům 19. století. Společnost Continental proto vyrobila „návleky na kopyta“ - tedy speciální gumu, která měla zabránit klouzání koní na zledovatělém povrchu.

Když Carl Benz v roce 1886 zaregistroval svůj patent na první automobil se spalovacím motorem, historie nabrala nový směr. První pneumatika s duší byla vyvinuta ve Francii v roce 1889.

20. léta 20. století: Inovace společnosti Continental pro zemědělství a průmysl

Společnost Continental identifikovala zemědělský sektor jako důležitý trh již na začátku svého působení. Mnohé západoevropské země jako např. Německo byly v té době především zemědělské. V roce 1917 vyrobil Henry Ford první traktor v USA, který je v mnohém srovnatelný s dnešními modely. O deset let později se zemědělské traktory tohoto typu stávaly v Evropě stále populárnější.

Velkou výzvou pro traktory bylo, že musí být bezpečné při jízdě v terénu i na silnici. V té době to nebylo možné s běžnými pneumatikami. Společnost Continental zareagovala a v roce 1928 představila traktorovou pneumatiku T2 - první evropskou pneumatiku pro zemědělství. Zatímco dříve bylo při přechodu z pole na cestu často nutné vyměňovat železná žebrovaná kola za elastické pneumatiky, novější modely pneumatik bylo možné používat již plnohodnotně na všech površích.

Pro přepravu stále těžších nákladů byly však třeba i pneumatiky, které splňovaly speciální požadavky. Ve výrobních halách, skladech a námořních přístavech při překládání nákladů na kontejnery vzrůstaly nároky nejen na materiál, ale také na pneumatiky - předchozí modely pneumatik už často nestačily. V roce 1920, dva roky po skončení první světové války, byla uvedena na trh první elastická celogumová pneumatika.

Ekonomický zázrak: Speciální pneumatiky pro manipulaci s materiály ve skladech, na letištích a přístavech

Po skončení druhé světové války se oblast manipulace s materiály (tzv. „material handling“) stala obzvláště důležitou oblastí podnikání společnosti Continental. „Speciálních strojů a dopravních prostředků bylo stále více a zvýšila se zákonitě i potřeba speciálních pneumatik,“ říká Matthias Müller, současný manažer produktové řady „material handling“. Zavedení standardizované europalety v roce 1961 vedlo k obnovenému rozmachu v průmyslu. O pět let později společnost Continental představila první pneumatiku s názvem ContiSuperElastic (CSE), která dodnes charakterizuje toto produktové portfolio.

Rok 1955 se pro oblast speciálních pneumatik Continental ukázal jako mimořádně důležitý. V západním světě zažívalo zemědělství velký rozmach - jen v Německu bylo v tomto roce téměř 100 000 registrovaných traktorů, což bylo více než kdykoliv předtím. Společnost Continental představila v témže roce zemědělskou pneumatiku AS Farmer. Její nový tvar dezénu měl širší tvar, což se projevilo především ve výrazně vylepšených záběrových vlastnostech. Trakce na všech druzích půdy se tak zvýšila o 20 procent.

V roce 1955 bylo otevřeno také Norimberské letiště, které bylo prvním mezinárodním letištěm v Německu po skončení druhé světové války. Společnost Continental i zde vycítila příležitost a dnes je jediná, která nabízí kompletní portfolio speciálních pneumatik pro všechna vozidla, která jezdí na letišti (tahače letadel, cisterny a protipožární vozidla, transportéry zavazadel a osobní autobusy). Jednou z pneumatik často používaných na letišti je industriální vzdušnicová radiální pneumatika ContiRV20, která má speciální žebrovaný dezén eliminující vibrace.

I přístavní průmysl a intermodální překladiště se staly stejně důležitým obchodním segmentem pro pneumatiky značky Continental. Zde portfolio rostlo v souladu se vzrůstajícím objemem zboží a surovin přepravovaných po moři. Společnost Continental dnes nabízí komplexní produktové portfolio se speciálními řešeními pro všechny myslitelné nakládací a vykládací stroje působící v hlavních světových kontejnerových přístavech a překladištích. Model ContainerMaster +, který se mimo jiné používá v přístavech pro kontejnerové překladače a manipulátory, se ukázal být skutečně všestranný.

90. léta: Internacionalizace v segmentu zemědělských pneumatik

Díky progresivnímu vývoji byly zemědělské pneumatiky stále populárnější. V 90. letech společnost Continental rozšířila svou přítomnost na trzích Evropy a Severní Ameriky a stala se dodavatelem pro první výbavu velkého počtu výrobců zemědělských vozidel na celém světě. V roce 2004 byl segment zemědělských pneumatik prodán a licence na výrobu a prodej zemědělských pneumatik značky Continental byla převedena na CGS / Mitas.

Společnost Continental zaznamenala v 90. letech také další růst v sektoru „material handling“. V roce 1991 sjela z výrobní linky v závodě v Korbachu 1,5miliontá pneumatika typu CSE a do roku 2000 se vyrobilo 3,5 milionu pneumatik tohoto typu. Portfolio CSE bylo rozšířené v letech 1994−1995 a zahrnovalo typ CSE Robust SC 15.

150. výročí: Kompletně obnovené portfolio pro širokou škálu průmyslových odvětví

V roce 2017 se společnost Continental vrátila na trh se zemědělskými pneumatikami díky prémiovým radiálním pneumatikám Tractor70 a Tractor85. Ve stejném roce společnost otevřela nový závod na výrobu zemědělských pneumatik v portugalském Lousadu. Od té doby aktualizované portfolio zahrnuje i prémiovou radiální pneumatiku TractorMaster - robustní model s nízkým opotřebením, který si díky vysoké úrovni komfortu vede dobře jak v terénu, tak i na silnici.

Obzvláště náročnou a důležitou oblastí použití pneumatik pro společnost Continental je těžební a stavební průmysl. Společnost čelí této výzvě již mnoho let. Na konci 90. let společnost Continental vstoupila na trh se svou první vlastní radiální pneumatikou Earthmoving EM3 OTR a od té doby neustále rozšiřuje svůj sortiment. Pneumatiky na staveništích a v dolech musí pracovat optimálně v různých povětrnostních podmínkách - ve vlhkém prostředí, vedrech, mrazu, ale také na rozmanitých površích - na písku, různých druzích podloží, ale i v blátě nebo na štěrku. Taková speciální pneumatika z portfolia Earthmoving společnosti Continental může mít průměr až 2,20 metru a hmotnost až jednu tunu.

Budoucnost s digitálními řešeními

Extrémní podmínky vyžadují vysokou životnost a výkonnost speciálních pneumatik a v budoucnu budou ještě náročnější. Společnost Continental ve snaze poskytnout zákazníkům možnost sledování svých produktů, spoléhá stále více na digitální monitorování pneumatik. Nabízí systémy ContiPressureCheck, ContiConnect Yard a ContiConnect Live.

Údaje o tlaku a teplotě v pneumatikách jsou odesílány v reálném čase do cloudu prostřednictvím centrální telematické jednotky. ContiConnect Live navíc používá GPS pro přenos polohy vozidla a na zaznamenávání provozních hodin pneumatik. Správci fleetů tak mají rychlejší a pohodlnější přehled o stavu vozidel bez ohledu na jejich polohu. Vyhodnocováním informací se mohou snížit prostoje i náklady na údržbu a prodlouží se provozní doby. Je to tedy ideální řešení pro budoucnost.

Od prvních elastických pneumatik z pevné gumy v roce 1920 až po výrobu speciálních pneumatik pro přístavní jeřáby, zemědělské stroje nebo širokou škálu stavebních strojů a strojů na vrtání tunelů - speciální pneumatiky Continental vždy hrály klíčovou roli při psaní důležitých kapitol mezinárodní průmyslové historie za posledních 100 let.

Více informací o společnosti Continental naleznete na www.continental.cz a www.continental-corporation.com.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

    reklama