Výroba ochranných potahů sedadel stavebních strojů ve firmě Petr Borek
V dnešní fotoreportáži se podíváme do malé rodinné firmy v obci Obora u Skalice nad Svitavou, jejíž majitel Petr Borek se před šesti lety rozhodl, že vyplní mezeru na trhu, a začal vyrábět ochranné potahy pro sedadla stavebních a zemědělských strojů.
Důvodů pro pořízení takového potahu je hned několik. Jedním je ochrana nového sedadla, aby stále vypadalo jako nové. To může při prodeji použitého stroje navýšit jeho cenu o desítky tisíc. Dalším je potažení starého potrhaného sedadla, aby opět vypadalo dobře. Jiným důvodem může být zvýšení komfortu – například pokud je sedadlo z výroby potaženo koženkou, která nejenže na slunci praská, ale hlavně v zimě studí a v létě pálí, nemusí to být každému příjemné. Dle zkušeností pana Borka mnoho potahů skončí pod stromečkem jako vánoční dárek od duchaplných manželek.
Pan Borek zdůrazňuje veliký rozdíl mezi jeho potahy šitými na míru a univerzálními natahovacími potahy z hypermarketů, které jsou zhotoveny z tenké látky, jež časem ztrácí svou pružnost a potahy tak přestávají plnit svoji funkci. Firma pana Borka šije potahy přímo pro konkrétní značku a typ sedadla a používá k tomu kvalitní nábytkové látky české provenience. Životnost potahu, kterou stvrzuje pětiletá záruka, však nezáleží jen na kvalitní látce, ale především na pevných, vodě odolných nitích. Zpočátku výroby se používaly bavlněné, ale neukázaly se jako vhodné, poněvadž při praní ztrácely svou pevnost.
Jaký je postup výroby potahu na míru? Pokud ještě nemá pan Borek sedadlo v databázi, nejdříve je pečlivě oměří a rozměry přenese na papírovou šablonu, která se posléze obkreslí mýdlem na látku. Poté se díly vystřihnou.
V dílně se nacházejí tři šicí stroje. První je určen na zapravení vystřižených dílů, aby se na krajích netřepily, na druhém se sešívá tzv. tunýlek (nachází se na bočních lemech), jenž slouží pro prostrčení šňůrky, kterou se potah po osazení na sedadlo vzadu stáhne. Ten samý stroj slouží i pro sešívání příslušných dílců dohromady (postranní s tunýlkem k hornímu dílu sedáku nebo opěradla, příp. hlavové nebo loketní opěrky). Třetí stroj slouží jako záložní.
Otvory pro nožky hlavových opěrek a jiné detaily se do látek vypalují tavnou řezačkou. Design každého potahu řeší kromě hlavových opěrek i další drobnosti, jako zachování dobrého přístupu k nastavovacím prvkům sedadla a podobně.
Posledním úkonem je prostrčení šňůrky tunýlkem a potah je hotový. Pokud na něj zákazník nechce výšivku, potah se složí, zabalí do igelitu a označí příslušným typem stroje, pro který je určen.
Ročně se v Oboře vyrobí přibližně 1000 kompletních potahů ve 4 barevných odstínech v cenách 315 – 840 Kč za kus.
Foto: Ondřej Hájek a Petr Borek
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.