Slovenské stavebnictví v příštích letech poroste

Slovenské stavebnictví by se po pěti letech konstantních poklesů mohlo začít v příštím roce stabilizovat.

Lepší zítřky očekávají zejména firmy z inženýrského stavitelství a to díky velkým státním zakázkám. Rok 2015 by již měl přinést první znatelnější růst objemu stavebních zakázek a nových prací. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy slovenského stavebnicví Q4/2013 analytické společnosti CEEC Research.

Slovenské stavebnictví aktuálně klesá již pátým rokem. Podle Slovenského statistického úřadu byly výsledky sektoru v prvních devíti měsících tohoto roku o třetinu horší (33,2 procenta) než ve srovnatelném období roku 2008, kdy slovenské stavebnictví dosáhlo vrcholu. Nejnovější výsledky Kvartální analýzy slovenského stavebnictví Q4.2013 ukazují, že rok 2013 by mohl být posledním rokem krize sektoru a stavebnictví by se mohlo v příštím roce začít stabilizovat, případně dosáhnout prvního velice mírného růstu (o 1,3 procenta).

Nejvíce optimistické jsou společnosti, které se věnují inženýrským stavbám, ty navíc očekávají i největší růst svých tržeb (o 4,0 procenta). Jednou z hlavních příčin jsou státem již započatá výběrová řízení na velké infrastrukturní projekty. Navíc zásobník práce tohoto segmentu v posledním půlroce stabilně roste a i výsledy SSÚ potvrzují konsistentní růst výkonu inženýrského stavitelství v posledních třech měsících. Blížící se příliv nových zakázek potvrzuje i ministr Dopravy, výstavby a regionálního rozvoje Ján Počiatek:Od začiatku tohto roka do momentu, kedy píšem tieto riadky, sme uzatvorili diaľničné tendre v hodnote presahujúcej 735 miliónov eur. Hodnota všetkých dnes rozostavaných cestných a železničných projektov štátu je takmer dve miliardy eur. A som presvedčený, že sa v najbližšom čase podarí uzatvoriť zmluvy aj na ďalšie diaľničné úseky, takže do sektoru natečú ďalšie stovky miliónov.“ Firmy z oblasti pozemního stavitelství jsou podstatně skromnější ve svých predikcích, očekávají velice mírný růst svých tržeb (o 1,3 procenta). „Slovenskému stavebníctvu aktuálne stále chýba dostatok zákaziek. Ako ale ukazujú najnovšie výsledky nášho výskumu, v budúcom roku by sa to už malo zmeniť, a to hlavne vďaka v súčasnosti súťaženým veľkým verejným zákazkám na dopravnú infraštruktúru. Pozemné staviteľstvo svoje „lepšie zajtrajšky“ však stále ešte hľadá,“ komentuje výsledky analýzy Jiří Vacek, ředitel CEEC Research. V roce 2015 by již růst sektoru měl dosáhnout znatelnějších úrovní (3,4 procenta).

Vytížení kapacit stavebních firem je stále velice nízké (78 %), ale dochází k jeho postupnému nárůstu (v září – 75 procent, v červnu 69 procent). A situace se zlepšila i v porovnání se stejným obdobím minulého roku, kdy bylo vytíženo touto dobou pouhých 72 procent kapacit společnosti. I přes pozvolně se zvyšující čísla a mírně optimistické vyhlídky do budoucnosti je aktuální situace stále velice náročná – stále je až pětina (22 %) kapacit stavebních firem nevyužita. Proto i přibližně třetina firem (29 procent) plánuje další snižování svých personálních nákladů a redukci svých kapacit. Většina firem rovněž již několika koly optimalizací prošla a část svých kapacit nahradila subdodávkami. Aktuálně firmy v průměru uvádějí, že vlastními silami realizují přibližně polovinu objemu svých zakázek (55 %). 

S výhledem na potenciální stabilizaci sektoru již v příštím roce šest z deseti stavebních firem aktuálně investuje do svého rozvoje, který by měl vést ke zvýšení konkurenceschopnosti jejich firmy v dalších letech. Dvě třetiny firem (65 procent) potvrzují, že jejich firma měří efektivitu svých výkonů. Cílem je dosažení konkurenceschopnosti svých nabídek v rámci boje o zakázky na trhu. Přibližně polovina z nich sleduje tyto ukazatele na úrovni společnosti jako celku a druhá část monitoruje svůj výkon až na úroveň jednotlivých staveb. Rozpočet na investice v příštím roce bude přibližně o pětinu nižší (19 %) než byl v roce 2008. „Kríza prinútila spoločnosti k vyššej efektivite, PSJ Hydrotranzit nevynímajúc. V roku 2012 sme pri ½ zamestnanosti dosiahli 90 % obratu 2011, ale 3-násobok zisku,“ potvrzuje Juraj Kotúč, generálny riaditeľ PSJ Hydrotranzit.

Na nutnosti investic se shodují i dodavatelé stavebních společností jak uvádí Anton Barcík, generální ředitel Považské cementárny:Žiadna výrobná firma sa v záujme zefektívnenia procesov a udržania svojej konkurencieschopnosti, resp. plnenia zákonných podmienok výroby, nezaobíde bez inovačných investícií. Bez inovácií výrobkov, služieb a procesov dlhodobo nemôže prežiť žiadna firma.“ Stejně tak i Michal Fickuliak marketingový riaditeľ SGCP, divízia Weber:  „Väčšina našich najväčších zákazníkov neustále vymýšľa nové a nové vylepšenia, ktoré ponúkajú klientom už pri samotnom výberovom konaní. My sa taktiež snažíme každoročne ponúkať slovenskému trhu a našim zákazníkom mnohé inovácie a sme radi, že trh na ne reaguje veľmi pozitívne. Skupina Saint-Gobain, ktorej súčasťou je aj naša spoločnosť, bola zaradená do prvej stovky najinovatívnejších firiem na svete, čo považujeme za veľké ocenenie našej spoločnej práce.Pavel Štáf z firmy Bytecheck komentuje situaci  takto: "Z nášho pohľadu je zakolísanie výkonu stavebníctva pre veľa firiem určitým pokrokom. Kvalitné firmy počas krízy zefektívnili svoje interné procesy. S prílivom väčšieho počtu zákaziek sa môžu zvýšiť zisky v porovnaní s predkrízovou dobou a dá sa tiež očakávať väčší doraz na kvalitu výstavby, čo ocenia predovšetkým koncoví zákazníci. Pokiaľ teda firmy v efektívnom riadení nepoľavia.

Jak si stavební společnosti věří, zda připravují nějaké inovace, aby předčily konkurenci, a kam budou v příštím roce investovat,  čtěte v Kvartálnej analýze slovenského stavebníctva Q4/2013, kterou si můžete bezplatně stáhnout na webových stránkách společnosti CEEC Research www.ceec.eu

Generálnym partnerom Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q4/2013 je Považská cementáreň Ladce, zlatým partnerom je spoločnosť SGCP Weber a striebornými partnery sú spoločnosi Terrastroj, Ramirent a Lánský, Ganzger a partneři. Výhradný partner pre kontrolu kvality stavieb je společnost Bytecheck.