Jak snížit náklady podnikatelům ve stavebním průmyslu? Společnosti Zeppelin a Caterpillar ukázaly směr na veletrhu bauma 2013

Výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar, spolu s německým dealerem Zeppelin GmbH, ukázali, kam směřuje vývoj v oblasti stavebních strojů a technologií.

Na právě skončeném veletrhu bauma 2013 v Mnichově na ploše více než 12 000 metrů čtverečních představili veřejnosti na 70 novinek výrobce Caterpillar. A také jedinečné technologie a služby, které vycházejí vstříc aktuálním potřebám stavebního trhu, snižují majitelům náklady a jsou šetrné vůči životnímu prostředí.

Co do rozsahu vystavovatelů a návštěvnosti, patří mnichovský veletrh bauma mezi největší akce svého druhu na světě. Letos se v Německu prezentovalo 3 400 vystavovatelů z 57 zemí světa a počet návštěvníků přesáhl půl milionu. 

Společná expozice firem Caterpillar a Zeppelin patřila k nejlépe hodnoceným prezentacím na veletrhu a myšlenkově navazovala na předchozí ročník 2010, s výraznou orientací na využití úsporných technologií ve stavebnictví.

V hale B6 a přilehlých externích prostorách bylo k vidění několik desítek nových strojů Cat různých kategorií. Expozice do tvaru oválu nabídla návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se podrobně s vystavovanými novinkami, a to prostřednictvím interaktivních panelů u vybraných strojů a také multimediálních prezentací ve středovém kruhu haly B6. Novinkou byly posuvné LCD displeje, zobrazující rentgenový průřez strojem s detailním popisem vybraných komponent. Tyto displeje byly často využívány k prezentacím v rámci tzv. „tour guides“ – tedy komentovaných prohlídek strojů s odborníkem ze společnosti Caterpillar. V severní části expozice Cat našly své místo prezentace k poprodejním a servisním službám, zejména pak k Product Link™ a Vision Link™ , které jsou důležitým pomocníkem při efektivní správě vozového parku.

Půjčovna strojů The Cat Rental Store měla podobně jako značka Hyster (manipulační technika) svůj výstavní prostor venku před halou. Součástí půjčovny byla i letos oblíbená zahradní restaurace (tzv. „biergarten“), která je ideálním místem pro setkávání klientů půjčovny z celého světa.

Přestavba dosluhujících strojů podle původní dokumentace výrobce – program s názvem Cat Certified Rebuild (CCR) – získal od svého uvedení na trh početnou skupinu příznivců. Také proto byla tomuto programu věnována část vnitřní i vnější expozice, kde se mohli návštěvníci přesvědčit, jak důkladná je renovace techniky v programu CCR.

V hale číslo 4 měla své zázemí divize Caterpillar Industrial, která představila typovou řadu motorů, splňující emisní normy EU Stage IV a USA EPA Tier 4. Motory s výkonem od 8,2 do 895 kW jsou využívány i dalšími výrobci, a to v průmyslových odvětvích, ve výstavbě a při těžbě surovin.

 

Představené novinky Cat

Jak lze dosáhnout vysokého výkonu při nízkých provozních nákladech demonstroval Caterpillar na vystaveném rýpadle Cat 336 E H s hybridním pohonem, který je první svého druhu v historii značky. Princip hybridu spočívá v tom, že při pohybu otoče je energie, vznikající brzděním, soustřeďována do sběrných akumulátorů v zadní části stroje, odkud je pak zpátky využívána pro pohon otočné části rýpadla. Stroj disponuje také inovativní hydraulikou a „inteligentní“ elektronikou v motoru, která snižuje spotřebu paliva oproti srovnatelným strojům v této kategorii až o 25 %.

Úsporu nákladů demonstroval výrobce i na nakladači Cat 930K s elektronicky řízeným hydrostatickým pohonem, který umožňuje strojníkovi využít maximálního výkonového potenciálu motoru při polovičních otáčkách (v tomto případě 1550ot/min.) v porovnání s konvenční konstrukcí pohonu. Díky elektronicky řízenému hydrostatickému pohonu se jízdní komfort u takto vybavených stavebních strojů přibližuje komfortu u osobních automobilů. „Například úroveň v hluku v kabině je díky nízkým otáčkám motoru a tlumicím zesíleným panelům v této třídě bezkonkurenční,“ prozradil přímo na místě aplikační konzultant Phoenix-Zeppelin Pavel Škopek, který má se stroji Cat dlouholetou zkušenost.

V kategorii velkých nakladačů diváky zaujal padesátitunový nakladač Cat 988K, vybavený novou řadou motorů s technologií SCR pro účinnější spalování paliva. Tyto motory splňují nejpřísnější emisní normy Tier 4 Final (USA)/ Euro IV (EU) a (MLIT) Step 4 (Japonsko) a jsou již optimalizovány pro přidávání 32procentního roztoku močoviny.

V kategorii pásových dozerů Cat bylo k vidění několik modelů, kterým dominoval model Cat D7E s kombinovaným diesel-elektrickým pohonem a také nový pásový dozer D6K2. Ve standardní výbavě nových dozerů Cat nechybí revoluční AccuGrade™ systém, který na základě údajů, přijímaných ze satelitu prostřednictvím GPS, samočinně upravuje nastavení pracovních nástrojů stroje, aby práce stroje odpovídala přesným parametrům od zadavatele stavby. Tento systém pomáhá výrazně zkrátit dobu, určenou pro dokončení stavby a šetří provozovatelům přímé i nepřímé náklady.

Největší divácký zájem přitahovaly tradičně velké stroje Cat, určené převážně pro těžbu v lomech. Jejich zástupcem na baumě bylo 220tunové podkopové rýpadlo Cat 6020 B, vycházející z koncepce značky Bucyrus kterou Caterpillar v rámci akvizice nedávno koupil. Cat 6020 B je navrhnuté s důrazem na jednoduchost a spolehlivost, má špičkový design kabiny, dobře přístupnou hnací jednotku pro snadnou údržbu a pro maximální účinnost je osazeno jedním motorem o výkonu 1057 koní. Stroj najde uplatnění v největších povrchových dolech na světě, například v Austrálii nebo Africe. Uplatnění v českých nebo slovenských podmínkách se zatím jeví jako nereálné: „O nasazení takového obřího rýpadla by se teoreticky dalo uvažovat například ve velkých hnědouhelných pánvích na Mostecku, ale vzhledem k současné koncepci těžby uhlí v České republice je šance vidět 6020 v pohybu minimální,“ řekl novinářům Michal Kafka, manažer prodeje nových strojů Cat ve společnosti Phoenix-Zeppelin.

 

Česká účast na veletrhu

V rámci expozice Zeppelin měla své zastoupení také česká společnost Phoenix-Zeppelin. Její zástupci z top managementu, prodeje i marketingu se během veletrhu věnovali pozvaným i náhodným hostům z České republiky a osobně jim prezentovali nejen novinky v oblasti strojů a zařízení, ale také v oblasti služeb, servisu nebo financování. Zhodnocení veletrhu z pohledu českého zástupce vystihnul generální ředitel Phoenix-Zeppelin, Stanislav Chládek: „Účast na mezinárodních akcích tohoto typu je přínosem nejen z hlediska posílení stávajících obchodních a partnerských vazeb, ale především také kvůli možnostem, které veletrh nabízí při navazování nových kontaktů. Myslím, že podobné veletrhy přispívají ke kultivaci zdravého konkurenčního prostředí a jsou pozitivně vnímány vystavovateli i návštěvníky.