Sebastian Behr z Německa vítězí v 11. ročníku Caterpillar Operator Challenge

Poprvé v jedenáctileté historii Caterpillar Operator Challenge zvítězil soutěžící z Německa.

Sebastian Behr, který závodil se 46 elitními strojníky z 20 zemí, dosáhnul nejvyššího počtu bodů v osmi disciplínách, které byly součástí soutěže. Timo Honkaniemi z Finska byl druhý, následován na třetím místě nizozemcem Peterem Van Schaikem, který obhajoval své vítězství z loňského roku i z let 2006 a 2005. Soutěž Caterpillar Operator Challenge se konala od 1. do 5. listopadu ve španělské Malaze, výsledky byly vyhlášeny na slavnostním udílení cen v pátek 7. listopadu.

„Sebastian Behr byl zde na finále v Malaze také minulý rok a vedlo se mu opravdu dobře, vybojoval si 7. příčku. Letos se umístil jako první ve dvou z osmi disciplín a samozřejmě uspěl i v ostatních disciplínách. Němci, stejně jako Seveřané a Nizozemci, si v této soutěži vedli vždy velmi dobře, ovšem německého vítěze zde máme vůbec poprvé“, říká Bob Brice, koordinátor soutěže.

Soutěž zemí vyhrálo Finsko, následované Nizozemskem na druhém a Německem na třetím místě.

Caterpillar Operator Challenge má pověst nejtěžší soutěže na zemi, protože „to děláme obtížné“, říká Bob Brice. „Obzvláště letos byla soutěž náročná, protože jsme všechny disciplíny záměrně připravili tak, aby byly těžší než minulosti. Také jsme použili větší škálu strojů od minirýpadel a malých pásových nakladačů až po velké kolové nakladače a dampry. Mám pocit, že to soutěžící ocenili.“ Všechny disciplíny odpovídaly nasazení v reálných podmínkách a vyžadovaly přesné pohyby, všestranný výcvik a vysokou míru soustředění.

Celkem zde bylo osm disciplín: nakládání auta velkým kolovým nakladačem, výkopy základů pásovým nakladačem, srovnávání povrchu malým pásovým traktorem, nakládání a přesun pomocí rypadla s horovou lžící a dampru, pomocné práce malým pásovým a kompaktním kolovým nakladačem, práce ve stísněném prostoru minirypadlem s kompaktní zádí, stavba vozovky pomocí grejdru a naváděcí systém GPS na velkém rýpadle.

Přestože byla soutěž náročná, mnoho týmů a soutěžících si čas strávený v Malaze užívalo: „Pro mě byl tento týden skvělý. Všechno bylo připraveno velmi pečlivě. Přestože jsem tady kvůli soutěži, nejde jen o ni, jde také o to být součástí toho všeho a využít příležitost vyzkoušet všechny stroje, které nikdy nebudu mít možnost řídit, až se vrátím zpátky domů.“

V soutěži Caterpillar Operator Challenge 2008 přijalo účast 20 zemí. Nejlepší strojníci z Belgie, Bosny, České republiky, Dánska, Finska, Chorvatska, Litvy, Maďarska, Mongolska, Německa, Nizozemska, Norska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Srbska a Černé Hory, Švédska, Švýcarska a Velké Británie bojovali o vítězný titul. Aby se dostali do finále v Malaze, museli účastníci nejdříve uspět v regionálních a národních kolech; na základě výsledků každá země poslala nejlepší strojníky, aby svou zemi reprezentovali v Malaze. Místní soutěže v jednotlivých zastoupeních Cat byly otevřeny všem zkušeným strojníkům.