Téma: Jaký stroj pro třízení a nakládku opracovaných kamenných bloků a drtě?

Autor

Zpráva

Ivo Ivo

Členem od: 03.05.2018
Příspěvků: 8

30. duben 2020 09:59:58

Prosím o radu pro začátečníka na výběr vhodného stroje nebo strojů.

Mám zakázku, která nespěchá, budu jí dělat vždycky, když bude volno, budu jí dělat sám. Nejčastěji budu mít volno, když bude pršet, takže nutností je možnost manipulovat s kameny přesně, čistě bez nutnosti vystupovat ze stroje.

V areálu jsou desítky tisíc kamenných bloků, které jsou už různě zarostlé vegetací a dále poměrně hodně kamenných úlomků a drtě. Kameny nechci poškodit (jsou opracované). Areál má zpevněné cesty. Potřebuju dělat následující věci:

* Vytahovat po jednom kamenné bloky z hromad a tím vyčistit plochu.

* Změřit a roztřídit si kameny podle velikosti.

Přechozí dva úkoly jsem zkoušel s různými stroji (z půjčovny) a vzhledem k váze bloků (200 - 500 kg) bych řekl, že 3,5t otočné pásové rypadlo, které jsem měl půjčené, bylo na tento úkol skvělé z pohledu rychlosti a obratnosti, trochu chyběla síla. 5-6t by asi bylo lepší. Tohle mi během zkoušení zabíralo cca 50% času.

* Vytažené, změřené a roztřízené kameny potřebuji převézt v rámci areálu několik stovek metrů na místo uložení.

Mám sklopné 12t auto, teď jsem to stejným rypadlem nakládal a skládal (auto jsem používal jako valník) a tohle nebylo moc efektivní. Trvá to strašně dlouho, 3,5t rypadlo nezvedne na delší výlož ani jeden velký kámen. Jsem tam sám, takže autem přejedu do cíle, pak si dojdu pro bagr, pak tam s ním pomalu doskáču a zase vykládám. Vykládám po dvou třech menších kamenech, s problémy beru ty velké po jednom. Tohle mi zatím zabralo zhruba 50% času, ale myslím si, že to dělám blbě a s lepší technikou bych se chtěl dostat na polovinu času.

* Na místě uložení to budu nakládat na nákladní auta, která si pro to budou jezdit. Budu vybírat vytřízené kameny po jednom (abych je nepoškodil), takže zase rotátor s kleštemi. Tohle bude pravidelná aktivita, bude potřeba naložit průměrně 2-3 velká auta za týden.

* Po vytřízení kamenů zbývají ještě tisíce tun odštěpků, v podstatě takový velice hrubý štěrk. Je potřeba to nabrat, odvézt na místo uložení, později nakládat na auta, která si to budou kupovat. Ideální manipulace by byla čelním nakladačem. V tomhle budu sedět tak 5 - 10% času.

* Některé kameny se budou skládat na palety, potřebuji schopnost naložit paletu cca 1,5t. Cca 5% času, zatím to dělám stařičkým DH 112 s paletizačními vidlemi. Tohle je nouzovka.

* Občas je potřeba vytřídit nebo přeházet nějakou hromadu bordelu, nějaké klasické rýpání, vykopání kořene náletového stromu, teď jsem to dělal starým otočným kolovým rypadlem 11t (DH 112), to je v pohodě. Bude se to dělat jen občas, cca 1% času.

Mám rozpočet na stroje 500.000 - 700.000 Kč, možná bych se dokázal posunout o kousek výš, když by to dávalo smysl. Určitě budu hledat něco z druhé ruky. Poraďte, po čem koukat? Už mám DH 112 (já vím, hrůza, na nakládání nepoužitelné, ale na občasné vykopání kořene stromu to stačí), pak mám to 12t auto, na kterém to můžu vozit. Napadlo mě:

1. možnost
Kombinace moderního otočného kolového rypadla s tiltrotátorem a kleštemi, 5 - 8t s připojeným vlekem, k tomu levný čelní nakladač na štěrk a palety.

2. možnost
Lesní vyvážečka na kterou bych přidal naklápění rotační hlavy a vyměnil lesnické kleště za kleště na kameny. K tomu levný čelní nakladač jako v bodě 1.

3. možnost
Menší pásové (a proto levnější) otočné rypadlo s tiltrotátorem a kleštemi, vozit to autem, vykládat to vidlemi nějakým lepším čelním nakladačem, k tomu elektrickou koloběžku na přejíždění mezi stanovišti happy

4. možnost
Traktorbagr, na podkopu tiltrotátor s kleštemi, s připojeným vlekem.

5. možnost
Velké (cca 16t) kolové otočné rypadlo s tiltrotátorem a kleštěmi, s rychloupínákem s napojením hydrauliky až za tiltrotátorem. Čelní nakladač bych nahradil velkou lžící a vidlemi. Tahal by si za sebou vlek.

Traktorbagr (4) nebo velké rypadlo (5) se mi líbí, protože je to jeden stroj a tedy bych na něj měl víc peněz. U traktorbagru nevím, jestli mě nebude omezovat otoč jenom vzadu (s připojeným vlekem se půjde blbě postavit k hromadě). Vzhledem k nízkému rozpočtu to nebude nic extra moderního, takže rameno s tiltrotátorem a kleštemi bude asi pomalé...nebo ne?
U velkého rypadla nevím, jestli bude můj rozpočet stačit na něco víc než ten tiltrotátor s kleštěmi, lžící a vidlemi (v této velikosti). Navíc si nejsem jistý, jestli takto velké rypadlo bude mít stejně rychlé rameno, jako ta malá (poradíte?).
Třízení a nakládka kamenů bude zabírat nejvíc času, myslím si, že je důležité mít rameno s tiltrotátorem a kleštěmi rychlé, výkonné a obratné.
Taky mě napadlo nahradit čelní nakladač drapákem na sypké hmoty na DH 112, ale pak nemám jak pracovat s paletami (DH 112 + paletizační vidle jsou opravdu nouzovka).


antonin syrovy

antonin syrovy
Členem od: 18.02.2008
Příspěvků: 3088

30. duben 2020 15:53:00

Ahoj ja bych radši zvolil větší kolový bagr s velkýma kamenama nebudeš mít problém. Na naložení na návěs taky dostaneš a nemusíš kupovat nakladač kolovy je otočný dokola traktorbagr zase ne. Ale když budeš mít otočnou hlavu což je sice dražší ale můžeš na to hodit drapak vidle tak že s tím taky hodně věcí uděláš a malý bagry 3,5 tun ti moc nezvednou to už radši do 10 tun pásový ale zase nejsou mobilní. Ideální je ten kolovy bagr


Ivo Ivo

Členem od: 03.05.2018
Příspěvků: 8

01. květen 2020 11:19:06

Děkuju za radu. Na co bych se měl dívat pro výběru? Když to bude jeden stroj, tak bude nutný rychloupínák za tiltrotátorem. Poradíte, který by byl pro moje potřeby lepší? Nejedná se o žádnou těžkou práci, naopak jde o přesnost a rychlost při manipulaci s kleštěmi. Mám se spíš zaměřit, vzhledem k rozpočtu, na variantu s rozvaděčem přímo v tiltrotátoru nebo hledat stroj, který má nebo kterému se dají rozumně přidělat 3 vnější okruhy (tilt, rotace a kleště)? Teda 4, ještě rychloupínák.


Přidat příspěvek k tématu