Žluté na stavbu, zelené na pole. Kramer posílá do světa šest tisíc strojů ročně.
Vyhřívané podlahy, maximální přehled o každé součástce a především šest tisíc strojů ročně. Vítejte v německé výrobě stavební a zemědělské techniky Kramer.

Téměř liduprázdná hala působí trochu opuštěným dojmem. I vousatý muž v klobouku, který kolem nás projede na kole a zamává, se zdá být jako přízrak. „Nedivte se. V pátek je tady volnější režim. Většina dělníků si práci naddělá v týdnu, aby měli delší víkend,“ vysvětluje Silke Oberhauser z tiskového oddělení. Její slova se nesou tísícovkami čtverečních metrů do všech stran výrobních prostor společnosti Kramer v německém Pfullendrofu. Tady u Bodamského jezera výrobce stavební a zemědělské techniky sídlí a odsud také každoročně vyjíždí šest tisíc nových strojů.
V Pfullendorfu Kramer zakotvil v roce 2008. „Byla to největší investice v historii společnosti. Přestěhovali jsme se sem z Überlingenu. Tím se naše prostory ohromně rozrostly na současných 160 000 m² plochy,“ popisuje Oberhauser. Přes 30 000 m² podle ní zabírá právě výrobní hala a skladovací prostory. Do areálu se ale vejdou i školicí střediska, kanceláře, prezentační aula i výstavní prostory.
Na první pohled působí hala neuspořádaným dojmem. Za jedním regálem leží zabalené i rozbalené motory k různým strojům, za dalším krabice plná světlometů, sem tam narazíme na téměř dostavěný stroj. „Také jsem z toho poprvé měla takový pocit chaosu, ale všechno tu má svůj pevný řád a stanovený postup. Každý stroj má svoji prozesskarte – výrobní kartu, která s ním putuje od začátku do konce výroby a každý montážní postup se do ní zapisuje,“ vysvětluje Oberhauser.
To už stojíme u lakovací linky. Před ní leží tytéž kapoty v různých barvách. „Máme to rozdělené. Stavební stroje jsou žluté, zemědělské zelené. Na přání zákazníka ale klidně vyrobíme i růžový bagr,“ směje se Oberhauser.
Při odchodu z haly pohlédnu na vysoký strop a Silke můj pohled zachytí. „Máme tu speciální zářivky, ze kterých ani při přímém pohledu nebolí oči,“ říká a upozorňuje také na vyhřívanou podlahu. V hale je podle ní stejné světlo i teplota za každého počasí, ročního období i denní doby. „Možná proto dělníci zapomínají chodit domů, takže jsou s prací hotovi už ve čtvrtek,“ směje se.
Foto a text: Anna Fajkusová
Komentáře
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.