reklama
reklama

Nekomerční články

Eurocomach je na našem trhu prakticky neznámý, a proto se v rámci osvěty podívejme na jeden z posledních modelů této značky, kompaktní nakladač Eurocomach ETL 160.4 s pásovým podvozkem. Přestože je ETL 160.4 o hmotnosti 3400 kg ze dvou typů pásových mininakladačů Eurocomach ten větší, svou velikostí se řadí mezi menší pásové stroje, jakými jsou například Bobcat T180 nebo Takeuchi TL130.

Liebherr R 916 Classic je představitelem zcela nové šesté generace rypadel Liebherr. Tato série je unikátní především v tom, že nabízí v každé hmotnostní třídě dvě alternativy – standardní Classic a modernější Advanced.

Japonské vojsko muselo na počátku druhé světové války budovat nová letiště a pro tento účel potřebovalo buldozery. Komu zakázku ale zadat, když nikdo dozery v Japonsku nevyráběl a s USA bylo Japonsko ve válečném stavu? Volba padla na výrobce prvních japonských traktorů, firmu Komatsu.

Jak říkají u Volva, někdy musíte věci obrátit čelem vzad, abyste se posunuli vpřed. Přesně to v roce 1954 udělaly společně firmy Bröderna Lundbergs Mekaniska a AB Bolinder-Munktell (od roku 1950 ve vlastnictví Volva) v případě nakladače Bolinder-Munktell H10. Jednoduše otočily běžný traktor předkem dozadu.

Aktuální řada C velkých smykem řízených nakladačů Caterpillar v kolovém i pásovém provedení už řadu měsíců brázdí mnohá staveniště. Ovšem Caterpillaru jakoby to nestačilo a k pásovým smykem řízeným nakladačům začíná nyní nabízet jako alternativu stroje s odlišným pásovým podvozkem pro tvrdší povrchy.

reklama