reklama
reklama

Volvo CE a LEGO® Technic Group představují ZEUX

Volvo Construction Equipment a LEGO® Technic se spojili s dětmi a vytvořili revoluční autonomní koncept kolového nakladače budoucnosti s názvem ZEUX.

2324x1200-lego-technic

Volvo CE:

„Společně s designéry LEGO® Technic a partou úžasných dětí jsme vyvinuli koncept kolového nakladače ZEUX, který má některé opravdu pozoruhodné vlastnosti. Výsledkem není jen náhled do budoucnosti elektrických pohonů, ale také představení zbrusu nové stavebnice (v obchodech bude dostupná od srpna).“

Jak to všechno začalo

V roce 2016 designerské týmy Volvo CE a LEGO® Technic inspirovala neformální teambuildingová akce pod heslem Navrhněte stavební stroje budoucnosti, která vedla k postupnému vývoji plně rozvinutého autonomního konceptu kolového nakladače.

Spolupráce obou týmů umožňovala testovat nápady na nové typy stavebních strojů jak v podmínkách funkčnosti, měřítka a vzhledu. Nedílnou součástí bylo i přinést lidský aspekt k umělé inteligenci u velkých stavebních strojů. Koncept kolového nakladače Volvo ZEUX je další realistický krok v evoluci stavebních strojů. V procesu tvorby ZEUXu také pomáhala skupina dětí. Děti sledovaly první návrhy a modely a podávaly zpětnou vazbu, která vedla k vývoji nových unikátních vlastností. Dvě hlavní vlastnosti, pro které se skupina rozhodla, byl mapovací dron a nastavitelná tyč s kamerou nahoře nad strojem, zvaná „Oko“.

„Oko“

 „Oko“ ukazuje novou a inovativní vlastnost: Přesně ukáže, na co je zaměřena pozornost nakladače. To znamená, že může udržovat „oční kontakt“ s lidmi a akceptovat tak jejich přítomnost. To je něco, co u autonomních strojů není běžné, protože senzory normálně člověka nemohou vidět. „Oko“ řeší problém vzájemné interakce mezi lidmi a stroji tak bezpečně a intuitivně, jak je jen možné. "Oko" také umožňuje autonomnímu vozidlu navigaci kolem statických i pohyblivých objektů.

Dron

Dron se vznáší nad nakladačem ZEUX a pomáhá mu v lepší orientaci v jeho okolí. Hlavně mu umožňuje vidět věci, které jsou mimo jeho bezprostřední viditelnost a můžou tak způsobit případnou kolizi.

Pohon autonomního stroje

ZEUX v kabině nemá strojníka, a tak může provádět pohyby podvozku, které by jinak nebyly možné. Nůžkový rám ZEUXu může být snižován nebo zvyšován podle potřeby. Takto se může vyrovnávat a dosáhnout optimální polohy a úhlu pro každý daný jednotlivý úkol. Vyrovnávání je zajištěno automatickým pohybem protiváhy, která slouží jako baterie. To znamená, že ZEUX může měnit svoje těžiště tak, jak je potřeba. ZEUX tedy může dosáhnout výše než běžný stroj, což je užitečné třeba při sklápění. Při plnění lžíce se celý ZEUX může snížit a při zvedání zpět mu pomáhá energie z automatického vyrovnávání protiváhou.

Plně elektrický nakladač

Autonomní kolový nakladač ZEUX je plně elektrický a jeho 150kWh baterie mu dovoluje pracovat v rozmezí od 3 do 5 hodin, a pak je nucen vrátit se do dobíjecí stanice. Baterie se dobíjejí indukční cestou, která eliminuje potřebu zapojení adaptéru do zásuvky při nabíjení. Díky tomuto opatření může ZEUX pracovat víceméně nepřetržitě.

V případě, že se chcete podívat na celý příběh o tomto projektu, navštivte www.volvoce.com/zeux.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

    Renomag
    reklama