Stavební firmy jsou vytížené jako v roce 2008

České stavebnictví prochází první stabilizací po předchozích pěti letech krize.

Růst bude v letošním roce ale velice mírný (o 3,4 %) a stejně tak i v roce příštím 2015 (o 2,7 %). Díky realizovaným redukcím svých kapacit hlásí ředitelé firem aktuálně až 88procentní vytížení svých kapacit, což je pouze o jeden procentní bod méně než v rekordním roce 2008. Efektivita firem se tak oproti předchozím rokům zlepšila.  Hlavním problémem pro firmy není aktuálně nedostatek zakázek, ale nízké ceny, za které zakázky realizují. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2014 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společnosti KPMG Česká republika.

Ředitelé stavebních společností očekávají, že české stavebnictví po předchozích pěti letech krize  projde letos prvním rokem stabilizace svého výkonu a očekávají velice mírný růst (o 3,4 %). Na takovém vývoji se shodují jak ředitelé velkých, tak i středních a malých firem. V roce 2015 by mělo dojít k dalšímu mírnému růstu o 2,7 procenta, který je taktéž očekáván zástupci všech sledovaných segmentů. „České stavebnictví prochází první vlnou stabilizace svého výkonu. Výrazně mu v tom pomáhají veřejné zakázky, jejichž objem jen za prvních sedm měsíců vzrostl až o 45 procent. Navíc, výhled státního rozpočtu na příští rok ukazuje na další intenzivní růst investic, což by mohlo sektoru dále pomoci začít se odrážet ode dna. Problémem jsou ale přetrvávající složité procesy a zbytečně dlouhá výběrová řízení.  Z veřejných výběrových řízení zahájených v letošním roce bylo zatím zadáno k realizaci jen 27 % hodnoty zakázek,“ vysvětluje situaci na trhu Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. Dalším problémem, na který upozorňuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti v KPMG Česká republika, jsou nízké realizační ceny stavebních zakázek: „České stavebnictví zastavilo dlouhotrvající pokles a obecně se očekává pomalý růst. Oproti konjunkturnímu roku 2008 se stavební produkce snížila o přibližně 25 procent. Budoucí mírný růst je tedy dobrou zprávou, která nicméně nevyřeší převis nabídky nad poptávkou a z toho vyplývající tuhý cenový boj v celém sektoru.“

Zlepšení situace, tedy alespoň co se týká objemu práce, potvrzuje také růst vytíženosti kapacit stavebních firem. Aktuální 88procentní hodnota je nejvyšší za posledních pět let. Větší vytížení potvrdily firmy jen v červenci 2008. Nutno ovšem dodat, že srovnávací základna se vzhledem ke značným redukcím počtu zaměstnanců v posledních letech snížila, tj. absolutní hodnota nabízených kapacit je podstatně nižší než v roce 2008. „Stavebnictví opustilo od počátku krize přibližně 45 tisíc pracovníků,“ doplňuje Jiří Vacek. „Nárůst počtu zakázek je znát a ekonomicky přijatelných a kvalitativně vyhovujících kapacit začíná být nedostatek. To je i náš případ, kdy klíčové činnosti si zajišťujeme vlastními kapacitami a na další činnosti využíváme dlouhodobě prověřené partnery. Tato situace nahrává firmám, které dokázaly redukovat náklady, zefektivnit činnosti a přitom si zachovaly svoji odbornost,“ potvrzuje Pavel Schlitter, obchodní ředitel, SITEL, spol. s r.o.

První stabilizaci sektoru potvrzuje i Dan Ťok, statutární ředitel společnosti Skanska: „Je vidět, že některá odvětví se již „rozhýbala“. Železničních projektů je dostatek. Silniční projekty bohužel stále ještě nejsou, což je způsobeno především nepřipraveností projektů a množstvím změn v managementu ŘSD. U privátních zakázek vidíme mírné zlepšení, ale očekáváme, že projektů bude přibývat.“

Z pohledu zejména pozemního stavitelství vidí tento trend podobně i Vladímír Steiner, provozní ředitel společnosti Schindler CZ: „Při porovnání s uplynulým rokem zaznamenávám ve stavebnictví nejen nárůst plánovaných projektů, ale i zvýšený počet realizací s požadavky až překvapivě rychlých termínů dodání. Takový trend ale neplatí zcela plošně. Zvýšený zájem v naší výtahářské branži pozoruji v rezidenčním sektoru a v projekci i výstavbě administrativních budov.“

Aktuálně tedy není hlavním problémem nedostatek zakázek, ten se umístil až na čtvrtém místě v hodnocení  oblastí klíčových problémů pro podnikání stavebních firem. Za klíčový problém firmy označují nepřiměřeně nízké ceny, za které stavební zakázky realizují (uvádí 98 procent stavebních firem a na škále 0–10max bodů je hodnotí 7,5 body). Tento trend vidí také i Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema:„Stále trvá stav, kdy je jediným kritériem výběru nejnižší nabídková cena. Mnoho firem je nuceno nabízet práci pod skutečnými náklady zakázky. Kvalita a spokojenost klientů je poté až druhořadým parametrem.“

Druhým ze tří hlavních současných limitujících omezení stavebních společností je byrokracie ze strany státu a nekvalitní legislativa (potvrzuje 97 procent společností, hodnotí 6,3 bodu na škále 0–10max).  Z pohledu problémů s byrokracií a nekvalitní legislativou působí firmám největší komplikace špatná vymahatelnost práva a také nekoncepční přístup státu k investiční politice. Jmenovitě se jedná např. o chybějící dlouhodobou koncepci pro výstavbu dopravní infrastruktury, předchozí zastavení projektové přípravy, které vedlo k tomu, že některé projekty pro výstavbu nyní chybí, ale také dlouhé lhůty pro realizaci výběrových řízení, které výstavbu brzdí. Třetím faktorem limitujícím společnosti v jejich růstu je velice tvrdá, a někdy i nekalá, konkurence (potvrzuje 97 procent firem, 6,2 bodu na škále 0–10max).

Výrazný tlak na cenu se stavební firmy snaží přenést na své subdodavatele v rámci dodavatelského řetězce. Podle ředitelů stavebních firem došlo v minulém roce téměř u každé desáté zakázky (9 %) k tomu, že některý z klíčových, těžce nahraditelných dodavatelů zkrachoval.  Výrazný tlak na cenu ze strany stavebních firem potvrzuje i Robert Mikeš, marketingový ředitel SGCP, divize Weber: „Cenový tlak na trhu je enormní, zarážející je ale neochota veřejných investorů zohledňovat při výběru i kritérium kvality stavebních prací a použitých materiálů. Stavby realizujeme s vizí na několik desítek let dopředu, nejedná se o rohlíky, které pečeme každý den znovu“. Obdobně to vidí i Libor Táglicht, výkonný ředitel společnosti Ramirent: „Nacházíme se v jakémsi udržovacím modu, který v zásadě a až na výjimky nedovoluje z ekonomických důvodů kvalitativní rozvoj služeb či samotných výrobků.“

 

Kvartální analýzu českého stavebnictví Q3/2014 najdete ke stažení zdarma na www.ceec.eu

 

Zlatým partnerem Kvartálních analýz českého stavebnictví je společnosti SGCP, divize Weber, stříbrným partnerem je společnost Ramirent, bronzovými partnery jsou společnosti Isover, Rigips a Callida. Výhradním developer partnerem je společnost Trigema, Výhradním stavebním partnerem je společnost Skanska

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.