Soutěž strojníků Klubu posádek Caterpillar již zná své vítěze

V sobotu 27. června proběhlo v areálu společnosti Velkolom Čertovy schody finále soutěže strojníků „Nejlepší strojník v ovládání kolového nakladače 950H“.

Soutěž uspořádala společnost Phoenix-Zeppelin, výhradní zástupce značky Caterpillar v České republice, v rámci oslav 15 let Klubu posádek Caterpillar. Celkové vítězství v odpoledním finále vybojoval Petr Brchel, ze druhého místa se radoval Oldřich Štěrba a cenu za třetí místo převzal Robert Durda. Celkem se bojů zúčastnilo 27 strojníků, z nichž 10 jich postoupilo do odpoledního finále. Soutěž strojníků Klubu posádek Caterpillar pořádala společnost Phoenix-Zeppelin v České republice již po dvanácté. Do bojů se zapojily rovněž ženy, které soutěžily ve zručnosti ovládání pásového minirýpadla 301.8C. Celým dnem provázel zkušený znalec strojů Caterpillar a moderátor Tomáš Hanák.

Soutěž strojníků Klubu posádek Caterpillar se letos uskutečnila ve Velkolomu Čertovy schody ve Tmani u Berouna. Hlavním tématem letošního klání strojníků byla soutěž ve zručnosti ovládání kolového nakladače 950H, tj. Soutěž o nejlepšího strojníka v ovládání kolového nakladače. Již od časného rána probíhala kvalifikace 27 strojníků do odpoledního finále. Soutěžící museli naložit nákladní automobil Tatra pískem ve dvou nakládacích cyklech a poté na pokyn rozhodčího projeli vytyčenou trasu s nově naloženou lopatou. Každý soutěžící si před vjezdem na trať nastavil nákladní automobil do požadované pozice a vrátil se na startovní čáru. Stopky začaly tento cyklus měřit od zvednutí lopaty při rozjezdu stroje a zastavily se ve chvíli, kdy lopata byla položena na zem ve vytyčeném prostoru.

Dalším kritériem soutěže bylo zvážení Tatry s naloženým materiálem. Cílem kvalifikace bylo co nejrychleji a nejpřesněji zvládnout cyklus nakládky, s co nejmenšími ztrátami a co největším vytížením Tatry. Soutěžící byli neustále pod dohledem třech rozhodčích, kteří dohlíželi na regulérní průběh soutěže a udělovali trestné body za nebezpečnou manipulaci se strojem například za zvednutí zadního kola/kol ze země při nabírání či vyklápění materiálu, nadměrné usypávání materiálu při slalomu ve vytyčeném prostoru, příliš zvednutou lopatu, nadměrný prokluz pneumatik a v neposlední řadě za najetí do vytyčovacích kuželů.

Z dopolední kvalifikace postoupilo celkem 10 strojníků, kteří v odpoledním finále ve zjednodušené verzi soutěže bojovali o stupně vítězů. Oproti kvalifikaci byl ve finále vynechán slalom a soutěžící měli za úkol s kolovým nakladačem 950H provést pouze tři nakládací cykly do nákladního vozu na čas. Nejlepším strojníkem v ovládání kolového nakladače 950H se stal Petr Brchel, na druhém místě se umístil Oldřich Štěrba a třetí místo vybojoval Robert Durda.

Do soutěže o nejzručnější ženu v ovládání pásového minirýpadla 301.8C se celkem přihlásilo 30 žen. Úkolem soutěžících bylo v co nejkratším čase shodit všechny tenisové míčky jakoukoli částí hloubkové lopaty minirýpadla Caterpillar 301.8C umístěných na kuželech. Třetí místo vybojovala Alena Czervoniaková, na druhém místě se umístila Jana Karamarinová a nejlepší ženou v ovládání pásového minirýpadla 301.8C se stala Jana Lugarová.

Na své si během sobotních oslav Klubu posádek Caterpillar přišly i děti. Byly pro ně připraveny atrakce jako například skákací hrad Hummer, divadélko a soutěž v malování obrázku s tématem „Kuře na stroji“. Celkem ve třech kategoriích 0- 6 let, 7-11 let a 12-15 let děti namalovaly více jak 35 obrázků. „Během celého dne probíhala také sbírková akce Pomozte dětem, proto jsme jako téma obrázků zvolili Kuře na stroji. Podařilo se nám vybrat částku 9 479 Kč, která bude odeslána na sbírkové konto Pomozte dětem. Dětské obrázky budou vystaveny na pobočkách Phoenix-Zeppelin a na internetových stránkách www.p-z.cz, kde si budou lidé moci obrázky koupit. Výtěžek z prodeje dětských obrázků bude také věnován sbírce Pomozte dětem,“ říká Michaela Hanzlíková,manažerka marketingové komunikace Phoenix-Zeppelin.

Nechybělo také Demo strojů značky Caterpillar. Představily se historické stroje značky Caterpillar a to kolový nakladač 950, pásový nakladač 941 a pásový traktor Caterpillar Fifteen z roku 1932, který je zcela funkční a v plném provozu. Návštěvníci mohli také vidět unikátní nakládku damperů elektrickým lanovým pásovým bagrem UNEX E303 ve srovnání s hydraulickým čelním pásovým rýpadlem Cat 5080. Z nových strojů Caterpillar své vlastnosti předvedly kolový nakladač 950H , 988H a F, smykem řízený nakladač 256C a minirýpadlo 301.8C. Vrcholem celého DEMA byly tři dampry 775F, které pro tuto příležitost zapůjčila společnost Vápenka Čertovy schody.

Bližší informace o dalších aktivitách Klubu posádek Caterpillar naleznete na webových stránkách www.p-z.cz.