Case Rodeo 2014: V krocení bagrů zvítězil lovec kachen Fin Janne Leppänen

Smeknout před strojníkem Janne Leppänenem z Finska museli minulý víkend jeho protivníci v mezinárodní soutěži Case Rodeo 2014.

Ten totiž v zákaznickém centru Case v Monthyonu u Paříže získal titul nejlepšího řidiče stavebních strojů.

Na konci velkolepého, akcí nabitého turnaje, byl Leppänen prohlášen za vítěze, když porazil 42 vysoce kvalifikovaných soupeřů z 15 zemí Evropy a Afriky. Ocenění Nejlepší tým si odvezla díky svému vystoupení a šikovnosti strojníků skupina z Dánska. Poprvé v historii soutěže se finále zúčastnil také tým z Afriky se třemi angolskými strojníky.

Víkend ale nabídl mnohem víc, než soutěže v technické zdatnosti. Strojníci, obchodníci i zástupci médií spolu s týmem Case se mohli podělit o své zážitky, postřehy a zkušenosti a užít si víkend v přátelské atmosféře.

Pásový nakladač Case TV 380 sráží kuželky

Tvrdá konkurence těch nejlepších

Finále se účastnili tři nejlepší soutěžící národních Rodeí z každé země. Celé odpoledne po pátečním příjezdu v zákaznickém centru Case zkoušeli a testovali své stroje před velkým finále. V sobotu vypukla soutěž, při které mezi sebou porovnávali své umění v přesnosti, rychlosti a celkové dovednosti ovládání stavebních strojů.

Při prvním úkolu s názvem Little Wolf Wheel prováželi řidiči paletu slalomovou dráhou v kompaktním kolovém nakladači 321F ZB a potom ji museli vertikálně položit na další paletu tak, aby bylo pro diváky čitelné logo Case na horní paletě. V této soutěži zvítězil dánský strojník Bendt Martin Risom, kterému na tento úkol stačily 2 minuty a 6 vteřin.

V další soutěži Speeding Spider Skid vezli soutěžící míč v kyblíku v pásovém nakladači TV380. Na konci trasy vrhali míč proti devíti kuželkám a poté se vraceli zpět na výchozí bod. Nejvíce kuželek navíc s časem minuta a 19 vteřin srazil Brit Richard Christian, který také tuto disciplínu vyhrál.

Třetí disciplína Big Foot Excavator byla testem přesnosti. Strojníci měli pomocí špalíku zavěšeného na lopatě pásového rypadla CX180C shodit v daném pořadí čtyři malé vertikálně postavené trubky. Nejvíce bodů si odnesl Toni Herger s časem minuta a 35 vteřin.

Poslední zkouškou bagristů byl úkol Black Hawk Loader. Na udici připevněnou ke konci násady traktorbagru 695ST lovili plastové kačenky z bazénku a  přemisťovali je do kyblíku tak, aby se při vysazování nedotkly jeho stěny. Nejvíce kachen v předepsaném čase dvě a půl minuty ulovil celkový vítěz Janne Leppänen. Kromě titulu vyhrál také zájezd do Japonska, kde navštíví výrobu pásových rypadel Case a japonské pamětihodnsoti.

Po náročném dni byli všichni soutěžící, novináři i prodejci pozváni na vyhlášení cen a gala večeři do vyhlášené restaurace ve městě Chantilly. To je známé díky svému zámku, přednímu dostihovému závodišti a místní šlehačce. Toto elegantní město ležící hodinu cesty od Paříže má pověst hlavního města koní, což z něj dělá ideální místo pro hoštění finále Rodeo 2014.

Pásové rypadlo Case CX 180C sráží kolíkem postavené trubky

Traktorbagr Case 695ST na lovu kachen

Rozšíření soutěže

Case Rodeo je mezi strojníky i prodejci po celé Evropě stále oblíbenější a vyhledávanější soutěží. Pořadatele těší, že kromě dalších Evropských zemí se letos připojila i Afrika. Letošní ročník odstartoval v dubnu v Bukurešti na vůbec prvním Rumunském rodeu. Poté se akce přesouvala státy přes čtyřiadvacet národních kol. Ve Francii si se sedmi kvalifikačními koly letos užili soutěže nejvíce. Itálie měla kvalifikační kola čtyři. Poslední před finále se konalo v říjnu na římském Truck festu. Letošní ročník podle organizátorů potvrdil význam a oblíbenost této akce a strojníci se podle nich už nyní můžou těšit na další ročník.