bauma 2010 s rekordní účastí vystavovatelů

Na bauma 2010, se očekává nejvyšší počet účastníků za dobu, po kterou se tato výstava pořádá.

Díky rozšíření plochy na venkovním prostranství s dočasnými halami, díky stávajícím a novým společným stánkům a částečně změněným požadavkům na plochu u kmenových vystavovatelů se podle aktuálně plánovaného stavu může výstavy v roce 2010 účastnit přes 3000 vystavovatelů. Přesto se však podle odhadu vedoucího projektu, Georga Mollera, nebudou moci zohlednit všechny požadavky podniků na plochu. „Obzvlášť potěšující je pro nás zájem ze strany čínských, tureckých a obzvláště i indických vystavovatelů, právě protože Indie je partnerskou zemí výstavy bauma 2010. Ve srovnání s rokem 2007 se částečně zvýšily poptávky z těchto zemí po výstavních plochách až na dvojnásobek“, shrnuje vedení projektu. Ale i vystavovatelé z Evropy, jako např. z Itálie, Velké Británie nebo Nizozemska budou na bauma 2010 opět zaujímat špičkovou pozici v mezinárodním žebříčku vystavovatelů.

To je znamením, že stavební branže na mezinárodní úrovni hledí optimisticky vstříc světové vedoucí výstavě bauma 2010, Mezinárodnímu odbornému veletrhu pro stavební stroje, stroje pro stavební materiál, hornické stroje, stavební vozidla a stavební nářadí, který se bude konat 19. - 25. dubna v Mnichově.

Přehled celosvětové stavební konjunktury v roce 2010

Díky rozsáhlým, státním konjunkturním programům, které ve značném rozsahu byly zaměřeny na stavební sektor, se ve většině průmyslových a prahových zemí vyvíjela stavební činnost lépe než celková činnost hospodářská. Pro rok 2010, a ještě výrazněji pro rok 2011, počítáme s opětovným stažením stavební konjunktury.

EVROPA

Pro rok 2010 se sice ještě počítá s lehkým poklesem stavební produkce o 1 procento. To je však pouze vinou špatného vývoje v komerčních stavbách. Hlubinné stavby se však mají zlepšit o 2,7 procent – především kvůli rozsáhlým konjunkturním programům v mnoha členských státech EU. V roce 2011 se pak po celé Evropě očekává nárůst stavebních investicí o 2 procenta, který bude opět poháněn investicemi do hlubinných staveb, s nárůstem o 3 procenta. Lehký pokles produkce v roce 2010 je způsoben především zeměmi jako jsou Španělsko, Irsko, Finsko nebo Portugalsko, kde prasknutí bubliny cen nemovitostí drasticky omezuje novostavby bytů. Ve středoevropských reformních zemích se však již v roce 2010 očekává nárůst stavební činnosti o 6 procent, který se má do roku 2011 zvýšit na 10 procent. Motorem růstu s dvoumístnými kvótami přírůstku má přitom zůstat Polsko.

Rusko

V Rusku se stavební činnost v poslední dekádě značně zvýšila – díky živým státním příjmům z exportu ropy a plynu. Například počet zhotovených bytů se během pouhých pěti let zvýšila o více než 50 procent. V roce 2008 měl ruský stavební trh rozsah asi 130 miliard Eur, resp. 11 procent hrubého domácího produktu. I Rusko však bylo zasaženo mezinárodní hospodářskou krizí, navíc se státní příjmy z exportu energií na základě klesajících cen na světovém trhu značně snížily. Přesto však v roce 2009 zůstala celková stavební činnost stabilní. Pouze pro rok 2010 se očekává pokles řádově o 5 procent, který však již v roce 2011 má být nahrazen lehkým nárůstem.

USA

USA byly v roce 2008 nadále nejvýznamnějším stavebním trhem světa, se stavebními investicemi v hodnotě asi 730 miliard Eur. Po poklesu v tomto roce se pro rok 2010 opět očekává nárůst reálného hrubého domácího produktu o 1,5 procent. USA se tak zotavují z recese rychleji, než bylo očekáváno. Po hlubokém průlomu v letech 2007 až 2009 se v příštím roce již počítá s lehkým nárůstem, který se v roce 2011 má ještě zvětšit. Státní stavební činnost výrazně naroste především v hlubinném stavebnictví – díky konjunkturním programům. Při stabilizaci v novostavbě bytů se počítá s o něco silnější recesí v komerčních stavbách.

Čína

Na základě mimořádných kvót přírůstku v posledních 15 letech se Čína stala v roce 2008 se stavebními investicemi v hodnotě asi 550 miliard Eur již druhým největším stavebním trhem na světě. I čínská vláda reagovala na hospodářskou krizi a nasadila rozsáhlý konjunkturní program, který má své těžiště v investicích do státní infrastruktury. Celkem zvládá Čína světovou hospodářskou krizi mnohem lépe než průmyslové a jiné prahové země. Instituty pro hospodářský výzkum počítají pro roky 2009 a 2010 s nárůstem hrubého domácího produktu o vždy 8 procent. Kvóty přírůstku u stavebních investicí by mohly tuto hodnotu dokonce ještě lehce převyšovat, neboť čínská vláda se drží svého ambiciózního programu investicí do infrastruktury. Silná dynamika na čínském stavebním trhu bude celkově dále přetrvávat.

Indie

Indie jako stavební trh sice nemá tak rozsáhlý objem jamko předchozí trhy – stavební investice se v roce 2008 pohybovaly kolem 130 miliard Eur. Kvóty nárůstu však byly téměř stejně obdivuhodné jako v Číně: od 1998 do 2008 se stavební činnost reálně zvýšila o 140 procent. Tento dynamický vývoj pravděpodobně bude trvat nadále. Podle odhadu institutů hospodářského výzkumu bude reální hospodářský výkon v Indii jak v roce 2009, tak i 2010 expandovat o více než 6 procent. Podle běžícího pětiletého plánu (do 2012) by se mělo investovat asi 330 miliard Eur do výstavby sítě komunikací a kolejí, do výstavby nových námořních přístavů a letišť a také do zlepšení energetického a vodního zásobování. Kvóty nárůstu by se v tomto období měly pohybovat kolem necelých 10 procent ročně.

Veletrh bauma v přehledu

V halách a na volném prostranství výstaviště Neue Messe München se od 19. - 25. dubna 2010 budou na rekordní ploše o rozloze přes 555.000 metrů čtverečních (hrubé výstavní plochy) prezentovat nejnovější produkty mezinárodního stavebního průmyslu, průmyslu stavebních materiálů a hutních strojů. Přitom se opět očekává přes 3000 vystavovatelů, kteří využijí světově největší výstavu branže jako místo pro různé inovace a marketing. Další informace najdete na: www.bauma.de

Výstavy stavebních strojů na Messe München International (MMI – Mezinárodní výstava Mnichov)

Vedle světově vedoucí výstavy bauma v Mnichově zaujala bauma Čína, jako vedoucí akce pro Asii, hlavní kompetenci v rámci Messe München International pro organizaci mezinárodních výstav stavebních strojů. Bauma Čína se odehrává v dvouletém intervalu v Šanghaji. Další informace k regionálním akcím podnikatelské skupiny MMI naleznete zde.

O Messe München International (MMI)

Messe München International (MMI) je s asi 40 odbornými výstavami pro investiční statky, spotřební zboží a nové technologie jedním z vedoucích pořadatelů výstav celosvětově. Přes 30.000 vystavovatelů z více než 100 zemí a přes dva miliony návštěvníků z přes 200 zemí se ročně účastní akcí v Mnichově. Navíc pořádá MMI odborné výstavy v Asii, Rusku, na Středním Východě a v Jižní Americe. MMI disponuje celosvětovou sítí – s šesti zahraničními holdingovými společnostmi v Evropě a v Asii a 64 zahraničními zástupci, kteří mají na starost přes 90 zemí světa, které pro výstavy připadají v úvahu. Jako globálně aktivní podnik se Messe München Internatioal významně podílí na ochraně přírody a trvalém způsobu hospodaření.

Další informace najdete na www.messe-muenchen.de